Kolonoskopia to zabieg, który umożliwia nam sprawdzenie całego wnętrza jelita grubego. Celem zabiegu jest sprawdzenie błony śluzowej jelit na istnienie pewnych wad

Co warto wiedzieć przed zabiegiem

Kolonoskopie robi się przy wykorzystaniu gumowego endoskopu o grubości 2 centymetrów. Urządzenie wprowadza się przez bańkę odbytnicy, esicę oraz okrężnicę wchodzącą do zastawki krętniczo – kątniczej. Podczas analizowania jest również możliwość wycinku śluzówki do badań histopatologicznych i przeprowadzenie zabiegów endoskopowych: Usunięcie polipów, czyli polipektomia. Tamowanie krwawienia w dolnym obrębie jelita grubego. Poszerzenie jelit, na przykład po zabiegach operacyjnych. Zmniejszanie wagi guzów przy nieoperacyjnych nowotworach dla podniesienia przepuszczalności jelita grubego. Na kolonoskopię warto zgłosić się w wypadku: Profilaktycznego badania na raka jelita grubego. Krwawienia podczas defekacji. Polipów jelita grubego. Zmian w wypróżnianiu (biegunki, zaparcia).Niedokrwistości spowodowanej brakiem żelaza. Uchyłków jelita grubego. Wad zapalnych jelit.

Kolonoskopia – wskazania

kolonoskopiaWskazania do wykonania kolonoskopi możemy rozłożyć na trzy grupy. Pierwsza spośród nich – kolonoskopia diagnostyczna, jak sama nazwa sugeruje jest przeprowadzana w celu wykrycia zaburzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie zapisuje się przy podejrzeniu raka jelita grubego, w wypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, a również wówczas jeśli krew jest obecna w kale. Do symptomów, których wystąpienie powinno stanowić powód kolonoskopii wymienić należy również niewyjaśnioną niedokrwistość, schorzenia rytmu wypróżniania, a również duże bóle brzucha o nieznanej przyczynie. Kolonoskopia terapeutyczna, a więc lecznicza przeważnie jest przeprowadzana w celu usunięcia polipów (polipektomia) czy ciał obcych znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Kolonoskopię terapeutyczną wykonywa się również w wypadku zaistnienia szkodliwych dla zdrowia pacjenta zwężeń powstałych na skutek kształtujących się zaburzeń.

Jak przygotować się do zabiegu kolonoskopii

Wiemy już, czym jest tenże zabieg. Teraz warto dowiedzieć się, czego trzeba unikać na siedem dni przed zabiegiem: Zaprzestanie stosowania środków zawierających żelazo. Po konsultacji z specjalistą zaprzestanie stosowania preparatów hamujących czynność płytek krwi — takich jak aspiryna lub acard. Po konsultacji ze specjalistą zamianę preparatów typu sinitrom, acenocumarol oraz syncumar (środki przeciwzakrzepowe) na heparynę niskocząsteczkową.W wypadku wad przewlekłych jak cukrzyca, konsultacje ze specjalistą, który ustali jasny plan kolonoskopii. Zaprzestanie spożywania produktów pestkowych, takich jak kiwi, truskawki lub winogrona. Do listy rzeczy zakazanych należy również dodać pieczywo z ziarnami, musli, mak, siemię. Należy również unikać buraków, które potrafią zabarwić śluzówkę jelita. Trzy dni bezpośrednio przed zabiegiem trzeba: Unikać posiłków stałych. Polecamy dietę płynną — kawa, herbata, woda, napoje bez miąższu i zupy bez kawałków warzyw oraz dodatków. W przeddzień analizowania: Dozwolone jest jedynie śniadanie. Bez napojów gazowanych i mleka.

Przebieg kolonoskopii

Miej więcej od godziny czternastej (czy o określonej ze specjalistą godzinie), podejmuje się przygotowanie bezpośrednie do zabiegu. Stosowany jest środek FORTRANS, który oferowany jest wyłącznie na receptę. Opakowanie zawiera 4 saszetki. Każdą spośród nich rozcieńcza się w litrze wody niegazowanej (w sumie cztery litry), potem spożywa w przeciągu pięciu — sześciu godzin. Dla poprawy smaku można schłodzić roztwór czy dołączyć do niego wyciąg z cytryny. Podczas stosowania leku nie można już jeść posiłków. Dozwolone jest picie niegazowanej wody i herbaty. Efektem działania preparatu są zwykłe wypróżnienia, ostatecznie treścią płynną. Sam zabieg jest łatwy, bezbolesny (jednak może być zrobiony z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego), chociaż powoduje dyskomfort. Przed badaniem musimy przebrać się w profesjonalną odzież zabiegową oraz położyć się na kanapie. Najczęstszym ułożeniem jest lewy bok z podciągniętymi kolanami. Podczas zabiegu może powstać potrzeba zmiany pozycji. Specjalista ogląda wpierw okolice odbytu na obecność przetok, ropni i guzków krwawicznych. Potem smaruje żelem, którego przeznaczeniem jest miejscowe znieczulenie, a potem wykonywa badanie palcem (per rectum). Badaniu może towarzyszyć odczucie rozpierania, skurczów i wzdęcia — w takich wypadkach stosuje się znieczulenie ogólne dożylne. Dyskomfortowe może być powietrze, które jest wdmuchiwane do jelita, by uwidocznić błonę śluzową ściany jelita i umożliwić przesuwanie endoskopu. Podczas badania może dojść do wydostania się płynów czy gazów z jelit. Jest to oczywiste oraz popularne zjawisko, dlatego nie warto się tym przejmować. Badanie kolonoskopii trwa mniej więcej od piętnastu do czterdziestu minut. Czasem może dojść do wypadku, gdy nie uda się wprowadzić endoskopu wystarczająco dokładnie (w miejsce, gdzie wiąże się z jelitem cienkim), więc specjalista może zalecić dodatkowe badanie, czy określić, iż niepełna kolanoskopia jest odpowiednia.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ