Prącie to męski organ kopulacyjny, który jest wykonany z trzonu (ciała jamiste) i żołędzi, czyli główki. Jest ona przykryta płatem skóry zwanym napletkiem, który duzi funkcję ochronną. Podczas spoczynku jak oraz w wzwodzie, napletek winien szybko oraz sprawnie schodzić z żołędzi do rowka żołędziowego (rowek miedzy trzonem a żołędzią).

Stulejka to mały defekt anatomiczny – zwężenie napletka, uniemożliwiające zsunięcie go z żołędzi. Stulejka dotyka również chłopców, jak oraz dorosłych panów. Im prędzej się stulejkę zlikwiduje, tym lepiej. Zabieg zlikwidowania stulejki jest łatwy oraz szybki, można go zrobić w każdym wieku. Sprawdź, na czym polega leczenie stulejki. Stulejka (łac. phimosis) to zwężenie napletka, które utrudnia zsunięcie go z żołędzi penisa. Zabieg usunięcia stulejki można przeprowadzić w każdym wieku. Jeszcze niedawno uważano, że to dolegliwość wrodzona, jednak częściej stulejka jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji niemowlęcia płci męskiej, złych nawyków higienicznych (nieodciąganie napletka podczas wydalania moczu oraz czyszczenia), stanów zapalnych cewki moczowej, żołędzi oraz napletka, a również komplikacji cukrzycowych (zazwyczaj u starych panów). Nieleczona stulejka uniemożliwia a czasem wręcz utrudnia prowadzenie zwykłego życia płciowego (ze względu na ból), jest też powodem stanów zapalnych u mężczyzny oraz jego partnerki.

Kiedy można określić stulejkę?

stulejkaGdy u trzyletniego chłopca napletek nie daje się zdjąć z żołędzi penisa, najprawdopodobniej dziecko ma stulejkę. Wcześniej ścisłe przyleganie napletka jest prawidłowe, bo u młodego mężczyznę jest on przytwierdzony do żołędzi mastką – tłuszczową wydzieliną, w jakiej są złuszczone komórki nabłonka oraz flora bakteryjna. U dwuletniego chłopca mastka powinna się już dać wypłukiwać oraz napletek powoli zaczyna się odklejać. Nie można jednak na siłę zsuwać napletka, ponieważ to sprawia ból. Gdy u trzylatka nie można tegoż wykonać swobodnie trzeba umówić się ze specjalistą. U nastolatka lub dorosłego pana stulejkę określa się, jeśli napletek nie przesuwa się czy zsuwa jedynie trochę z żołędzi. Nie można go zsuwać na siłę ponieważ można doprowadzić do uwięźnięcia napletka w rowku zażołędnym oraz do martwicy prącia.

Na czym polega zabieg usunięcia stulejki

U dzieci możliwe jest leczenie maściami sterydowymi, jakie są w stanie doprowadzić do odklejenia napletka oraz odbudowania jego pracy. Czasem jednak konieczna jest operacja, którą u dzieci obowiązkowo wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na poszerzeniu ujścia napletka, tak żeby swobodnie dawał się zsuwać z żołędzi czy na całym usunięciu napletka (obrzezaniu). Druga metoda jest wygodniejsza, bo raz na zawsze chłopiec pozbywa się problemu. Po zabiegu likwidowania stulejki poprzez pierwsze dwa tygodnie niezbędne jest noszeni opatrunku oraz trzymanie penisa w pozycji do góry, np. za pomoc plastra przyklejanego do brzucha. W takiej pozycji zdecydowanie lepiej się goi. W następnych tygodniach po operacji może być niezbędne wykorzystywanie łagodzących maści, np. alantan, bo żołądź nieprzyzwyczajona do bodźców dotykowych jest wrażliwa.

Leczenie stulejki u dorosłych panów

Stulejka u dorosłych z zasady jest efektem niewłaściwej czystości (nie zsuwanie napletka przy oddawaniu moczu oraz myciu) oraz powstałych w jej efekcie stanów zapalnych pozostawiających blizny. Leczenie u dorosłych w pewnej części wypadków wymaga zabiegu operacyjnego. Może on być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym, jednak z powodu dużego unerwienie penisa chorzy często wybierają znieczulenie ogólne. Po operacji specjalista zakłada opatrunek, jaki jest wymieniany po 24 godzinach. Penis winien być trzymany w pozycji pionowej, żeby ograniczyć obrzęk po operacji. Na pierwszą zmianę opatrunku mężczyzna idzie do specjalisty, następne zmienia sam. Po operacji niezbędne jest stosowanie leków znieczulających oraz antybiotyku. Przez pierwszych dziesięć dni po operacji trzeba się obchodzić z penisem niezwykle łagodnie, żeby nie urażać rany oraz nie uszkodzić szwów. Po zrośnięciu tkanek oraz usunięciu szwów (chyba iż zastosowano rozpuszczalne) można rozpocząć rehabilitację penisa. Zaczynamy ją wówczas, jeśli operacja polegała na poszerzeniu ujścia napletka. Należy go odwodzić, oraz przywodzić, żeby po zagojeniu nie stawał się znów zbyt mały. Mężczyźni, u których wykonano zabieg likwidacji stulejki winni przez miesiąc powstrzymać się współżycia.

Komplikacje zdrowotne spowodowane stulejką

Wśród komplikacji możemy wymienić: kłopoty w prowadzeniu zwykłego życia płciowego – ból podczas zbliżeń seksualnych wywołanych niemożnością zsunięcia napletka czy utrudnienia z tym połączone; uwięzienie napletka w rowku zażołędnym – powstaje załupek czyli paraphimosis. Taki wypadek wymaga szybkiej operacji, ponieważ uciśnięte prącie może obumrzeć; stulejka całkowita – niemożność zachowania czystości intymnej. W wypadku jeśli nie możemy dostać się podczas czyszczenia pod napletek jest skomplikowanym stanem. Członek produkuje wydzieliny, takie jak mastka, które wywołują stany zapalne cewki moczowej, dróg moczowych a chociażby prostaty.

[Głosów:5    Średnia:2.2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ