Rozstępy w miarę upływu czasu rozciągają się oraz poszerzają, zmieniając zabarwienie na głębsze. W ostatniej fazie bledną, zmniejszają się oraz przybierają formę nieregularnych linii. Na ich powstawanie ma nacisk naturalne przybieranie wagi podczas ciąży i mechanizm mechanicznego rozciągania skóry.

Rola hormonów w tworzeniu rozstępów

Ważną funkcję w tym, czy po ciąży pozostaną brzydkie pamiątki w formie rozstępów odgrywa jednak układ hormonalny. Pod wpływem między innymi zmian hormonalnych dysfunkcji mogą ulegać fibroblasty – komórki winne za produkcję elastyny oraz włókien kolagenowych. W związku z tym dochodzi do ograniczenia wytrzymałości oraz sprężystości skóry. Kruche włókna kolagenowe zrywają się oraz na skórze powstają mało atrakcyjne wrzecionowate pasma, nazywane rozstępami – tłumaczy dr Ilona Wnuk-Bieńkowska specjalista z klinik medycyny estetycznej Esteticmed w Częstochowie oraz Bydgoszczy. Rozstępy powstają również w efekcie dużego wahania wagi – przytycie w szybkim czasie może spowodować kluczowe mikropęknięcia skóry, które same nie znikną chociażby wtedy, jeśli uda nam się pozbyć paru nadprogramowych kilogramów. Dlatego po wyjścia ”antyrozstępowe” warto sięgać nie tylko będąc w ciąży, ale także wtedy, jeśli nasza waga ma kłopot z zachowaniem poziomu constans.

Dobre patenty na rozstępy

Choć rozstępy powstają zwłaszcza w szóstym oraz siódmym miesiącu ciąży, pierwsze, niewidoczne zmiany w skórze występują już w pierwszym trymestrze. Powstawaniu rozstępów towarzyszy mały świąd czy palenie. Wróg jest zły więc walkę z nim trzeba podjąć wcześnie – również na poziomie profilaktyki. Warto wykorzystywać dietę bogatą w witaminy A, E, PP, B5 oraz mikroelementy zwłaszcza krzem oraz cynk i często ćwiczyć. Na starcie ciąży warto sięgnąć po kremy przeciwko rozstępom, których przeznaczeniem jest natłuścić oraz odżywić skórę i wpłynąć kojąco na wyciągniętą oraz swędzącą skórę brzucha. By skóra lepiej chłonęła elementy odżywcze zamknięte w kosmetykach pielęgnacyjnych o ją często złuszczać. Warto zobaczyć, iż gdy kobieta ma rozstępy w efekcie wahania wagi (pochodzącej z kuracji lub wyczerpujących ćwiczeń na siłowni) musi się ona liczyć z tym, iż ciąża przyczyni się do zaistnienia następnych rozstępów. W ostatnim wypadku profilaktyka jest wyjątkowo wskazana. Zatem warto przygotować ciało na następujące zmiany również w gabinecie medycyny estetycznej. Profilaktyka podjęta również przed rozpoczęciem uszkodzeń skóry będzie niezwykle efektywna oraz krótsza niż leczenie powstałych już rozstępów. W gabinecie medycyny estetycznej powinno się przeprowadzić zabiegi poprawiające jędrność, nawilżenie oraz kondycję skóry w miejscach zwłaszcza narażonych na występowanie rozstępów, czyli na brzuchu, piersiach, biodrach oraz wysokiej części ud.

rozstępy

Aktywność ruchowa w konfrontacji z rozstępami

To samo tyczy się ćwiczeń fizycznych, które akurat w czasie ciąży należy wykonywać nie tyle często, co z umiarem. Ćwiczenia wzmocnią mięśnie, wesprą w redukcji tkanki tłuszczowej, wpłyną na poprawę jakości oraz efektywności tlenowej organizmu, co na pewno przyczyni się podczas porodu. Warto przypomnieć, iż na ćwiczeniach zawsze korzysta również skóra, która dzięki nim staje się lepiej ukrwiona oraz napięta. Wszystkie formy aktywności fizycznej pośrednio pomagają więc również w konfrontacji z rozstępami oraz cellulitem. Istotne jest natomiast, by przed podjęciem treningów skonsultować się ze swoim specjalistą prowadzącym w celu wyeliminowania możliwych przeciwwskazań.

Akcja: likwidacja rozstępów

Jeśli na skórze pojawią się rozstępy, również nie musisz być na nie skazana na stałe. Dzięki ogromnemu postępowi laseroterapii oraz medycyny estetycznej znowu będziesz mogła cieszyć się ładną, gładką skórą. Rozstępy leczymy tak jak blizny – przy użyciu rozwiązań laseroterapii, związanej z mezoterapią. Najodpowiedniejsze wyniki uzyskujemy stosując terapie łączone. Jeśli rozmawiamy o zabiegach, które faktycznie redukują rozstępy w sposób widoczny oraz udokumentowany, to łączy się to z konkretnym uszkadzaniem skóry laserami frakcyjnymi i plazmą frakcyjną. Takie terapie kojarzymy z mezoterapią preparatami bogatymi w kwas hialuronowy i witaminę C. Niezwykle atrakcyjne efekty daje również stosowanie tej kuracji z remodelingiem – intensywnym, kontrolowanym podgrzewaniem skóry przez podczerwień czy fale radiowe. Wynik tenże możemy osiągnąć dzięki zabiegom Zaffiro i Accent XL. Celem wszelkich wymienionych zabiegów jest pobudzenie skóry do dużej oraz skutecznej regeneracji, co w efekcie doprowadza do stworzenia młodych komórek oraz nowego kolagenu. – Warto również nadmienić, iż dzięki złożonej kuracji laserowej, specjalista może również usunąć szpecącą bliznę po cesarskim cięciu – tłumaczy dr Ilona Wnuk-Bieńkowska z klinik Esteticmed. Terapię, która ma na celu usunąć bliznę oraz rozstępy warto rozpocząć tuż po ich pojawieniu się, zanim ulegną zwłóknieniu oraz zblednięciu (jednak w wypadku rozstępów będących pokłosiem ciąży nie wcześniej niż po ukończeniu czasu laktacji). Wcześnie rozpoczęte działanie przyniesie bowiem najszybsze oraz najmocniejsze oczekiwane efekty, i ciało znowu będzie wyglądać dobrze chociażby w skąpym bikini.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ