Wady wzroku dopadają nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Na początku mogą być niezauważalne dla rodzica, ponieważ rzadko kiedy dziecko skarży się, że zaczyna gorzej widzieć. Nawet nie zdaje sobie sprawy, że może widzieć lepiej. Do rozpoznania takiego stanu, zwykle dochodzi podczas przypadkowej sytuacji, na przykład w szkole. Wtedy pojawiają się problemy z nauką. Na szczęście, w dzisiejszych czasach istnieją różne metody korygowania wad wzroku.

Jakie są pierwsze sygnały, że dziecko gorzej widzi?

Pierwsze objawy świadczące o tym, że dziecko może gorzej widzieć, zazwyczaj nie są zauważalne dla rodzica. Czemu tak się dzieje? Ponieważ małe dziecko nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że jego wzrok się pogorszył. W pierwszych 3 latach życia układ optyczny dziecka jeszcze się kształtuje, dlatego ciężko jest mówić wtedy o jakiejkolwiek wadzie wzroku.

Zazwyczaj do zauważenia wady wzroku u dziecka dochodzi na etapie szkolnym. Występują wtedy kłopoty z czytaniem, pisaniem oraz nauką. Jeżeli widzimy, że dziecko nie widzi w tym problemu, jest to dla niego niezauważalne, to powinniśmy udać się z nim do specjalisty.

Objaw, które szczególnie powinien nas zaniepokoić to mrużenie oczu przez dziecko, zwłaszcza jak gdy chce dostrzec jakiś przedmiot, który znajduje się poza jego zasięgiem.

Przeczytaj też: http://jegoego.pl/krem-do-twarzy-dla-mezczyzn-jak-wybrac-najlepszy/

Rodzaje wad wzroku

Astygmatyzm – pojawia się, gdy krzywizna rogówki jest różna, w wyniku tego promienie świetlne nie załamują się w ten sam sposób. Osoby z tą wadą widzą przedmioty, które mają nieostre kontury. Ta wada często towarzyszy innym wadom, takim jak: nadwzroczność lub krótkowzroczność.

Nadwzroczność – dochodzi do niego, gdy obraz nie układa się na siatkówce, tylko poza nią. Aby skorygować tą wadę, należy wykonać szkła okularowe skupiające.

Daltonizm – to rodzaj wady wzroku, która może być wrodzona lub nabyta. Mówimy o niej, gdy dana osoba nieprawidłowo rozpoznaje barwę zieloną oraz czerwoną.

Krótkowzroczność – charakteryzuje się tym, że obraz, nie powstaje na siatkówce, tylko przed nią. W tej sytuacji, żeby dobrze widzieć musimy obraz przybliżyć do oka. Aby skorygować wadę wzroku, należy wykonać szkła, które rozpraszają światło.

Źródło: https://e-rumia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ