Dziecko podczas swojego pierwszego roku życia rozwija się w zawrotnym tempie. Kształtują się u niego zdolności poznawcze, a jego organizm przystosowuje się do życia – już nie w brzuchu u mamy, a jako mały człowieczek na świecie. W tym dynamicznym dla dziecka okresie, mają swoje miejsce tak zwane skoki rozwojowe, a na pierwszy rok życia malucha przypada ich największa intensywność.
Czym są skoki rozwojowe? Jak je rozpoznać?
Skoki rozwojowe są nagłymi momentami, kiedy niemowlę nabywa konkretne umiejętności, których wcześniej nie umiało opanować, pomimo mozolnej nauki. Zazwyczaj dzieci chwilę przed wystąpieniem danego skoku rozwojowego robią się rozdrażnione, płaczliwe i marudne, na dodatek mają problemy ze snem i odmawiają jedzenia.
Możemy także zauważyć regres umiejętności – nagle okaże się, że dziecko nie potrafi wykonać czynności, którą wydawałoby się, że ma już opanowaną. Nie traćmy jednak cierpliwości i nie stresujmy się na zapas, ponieważ może to być właśnie skok rozwojowy.
Kiedy pojawiają się skoki rozwojowe?
Najwięcej skoków rozwojowych, bo aż siedem, przypada na pierwszy rok życia dziecka. Zazwyczaj występują one w konkretnych tygodniach życia, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna i u niektórych dzieci mogą wystąpić szybciej lub później. Długie opóźnienia mogą sygnalizować u dziecka problemy zdrowotne, więc gdy zorientujemy się, że dany skok mocno się opóźnia, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby zweryfikować co się dzieje z naszym maluchem.
Przeczytaj też: https://humana-baby.pl/blog/skoki-rozwojowe-u-niemowlat-w-pierwszym-roku-zycia/.
Pierwszy skok rozwojowy występuje około piątego tygodnia życia niemowlęcia. To wtedy do naszego dziecka zaczynają docierać bodźce ze świata zewnętrznego, ponieważ jego zmysły budzą się i wyostrzają. Maluch zaczyna także pokazywać pierwsze prawdziwe emocje – świadomy uśmiech czy łzy. W tym czasie zadbajmy o wyciszenie malucha, ponieważ nagły atak bodźców zewnętrznych, może być dla niego szokiem. Podczas pierwszego skoku rozwojowego poprawia się też funkcjonowanie układu pokarmowego dziecka. Niemowlę będzie ulewać od teraz coraz rzadziej.
Podczas drugiego skoku rozwojowego, który ma miejsce między siódmym, a dziewiątym tygodniem życia dziecka, maluch nabywa umiejętności m.in. takie jak: podnoszenie główki, próby łapania przedmiotów czy reagowanie na mimikę innych osób.
Trzeci skok rozwojowy to czas, w którym dziecko potrafi rozróżniać ton głosu dorosłych, odczytywać emocje, ale i również jeszcze bardziej świadomie je wyrażać. Zauważymy też, że dzidziuś lepiej koordynuje swoje ruchy i coraz częściej wkłada do buzi przedmioty, które znajdą się w zasięgu jego rąk. Wszystko przez bogate unerwienie języka i ust. Fakt, że zabawki lądują w buzi malucha, nie jest więc niczym niespotykanym, dziecko w ten sposób zapewnia sobie bodźce czuciowe. Ten skok rozwojowy przypada na jedenasty-dwunasty tydzień życia.
Kolejny, czwarty skok rozwojowy występuje między czternastym, a dziewiętnastym tygodniem życia malucha. Dziecko zacznie podpierać się na rękach, unosić tułów, przekręcać się z plecków na brzuszek i z brzucha na plecy, gaworzyć, rozpoznawać swoje odbicie w lustrze i przekładać przedmioty z rączki do rączki. To także czas na pierwsze próby raczkowania.
Piąty skok rozwojowy, występujący między dwudziestym drugim, a dwudziestym szóstym tygodniem życia, przyniesie dziecku umiejętność rozpoznawania osób bliskich i obcych, dalekich. W tym czasie możemy spotkać się z tzw. Lękiem separacyjnym, kiedy maluch wprost nie będzie chciał oderwać się od mamy, a widok obcych osób, będzie wywoływał u niego płacz. Nie martwmy się jednak i uzbrójmy się w cierpliwość. To całkowicie normalny etap w życiu dziecka.
Szósty skok rozwojowy to czas na ogromną zmianę, jeżeli chodzi o inteligencję naszego malucha. Jego myślenie zmieni się i zacznie być zbliżone do myślenia dorosłych ludzi! Nasze dziecko będzie wyrażać więcej emocji, zacznie wykazywać inicjatywę do zabawy, zacznie także rozpoznawać i klasyfikować cechy oraz przypisywać je do różnych zwierząt, przedmiotów czy osób. Ten skok rozwojowy występuje między trzydziestym trzecim, a trzydziestym siódmym tygodniem.
Siódmy skok rozwojowy, to ostatni w pierwszym roku dziecka. Przypada na czterdziesty pierwszy-czterdziesty ósmy tydzień. Nazywany jest taj ze etapem sekwencji, ponieważ to właśnie wtedy, maluch zaczyna zauważać, że pewne zdarzenia występują po sobie, co będzie skutkowało wykonywaniem przez niego różnego rodzaju procesów np. budowaniem wieży i burzeniem jej, a następnie ponownym jej odbudowywaniem, po to by zburzyć ją i zbudować raz jeszcze. To dla niego bardzo rozwojowa, ale i pełna frajdy zabawa. Podczas tego skoku rozwojowego dziecko zacznie także wskazywać na różne przedmioty, aby usłyszeć ich nazwę, czy naśladować głosy zwierząt.
Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka są niezwykle ważne dla jego dalszego rozwoju. Pamiętajmy jednak o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego czas występowania konkretnych skoków rozwojowych jest umowny. Jednak w przypadku dużych opóźnień, nie wahajmy się zgłosić do lekarza pediatry, aby rozwiać nasze wątpliwości.