Jeśli słyszymy słowo rak mamy przed oczami śmiertelną dolegliwość być może trawiącą kogoś nam bliskiego. Na szczęście rak jeszcze rzadziej znaczy wyrok. Nowoczesna onkologia ciesząca się szeregiem zagadnień połączonych z nowotworami pokazuje, iż nie zawsze jest się czego bać. Dużą niepewność wzbudza m.in. guz niezłośliwy – lub jest się czego bać a może wręcz przeciwnie? Onkologia czyli nauka ciesząca się badaniem etiologii, procesem procesie, metodami wykrywania oraz leczenia dolegliwości nowotworowej to jedyna z najszybciej uczących się gałęzi medycyny. Nie bez podstawy, bo rak to poznanie, które wzbudza strach. Guz niezłośliwy to bardzo guz oraz obawa lub może przeobrazić się w coś gorszego. Dlatego wyjaśniamy czym różnią się z siebie poszczególne guzy.
Czym jest nowotwór?
Nowotwór to złożona dolegliwość, która występuje w stadiach. Gdy jest wcześnie wykryty daje wielkie nadzieje na wyleczenie. Zdrowe komórki rosną, namnażają się oraz umierają z niewyobrażalną szybkością. Do czasu aż nastąpi przekłamanie genetyczne powielające zły schemat DNA. Komórki dzielą się wedle nowego wzoru i z czasem rozrastają zajmując kolejne tkanki a chociażby wiążąc się w miejscach odległych. Wówczas mamy do czynienia z przerzutem.
Rak złośliwy a niezłośliwy
Podział na guza złośliwego oraz dobrego jest umowne oraz nie do końca prawdziwe. Występują bowiem również guzy półzłośliwe łączące obi dolegliwości. Nowotwór niezłośliwy odmiennie łagodny niewiele odbiega od zwykłego obrazu histopatologicznego pacjenta. Natomiast wykazuje kilka cech odróżniających go z zdrowej tkanki: Jest odgrodzony od zdrowej tkanki. Jest otorbiony. Można wzrasta. Uciska na sąsiadujące tkanki. Rak niezłośliwy jak sama nazwa sugeruje nie ulega zezłoszczeniu a to nie daje przerzutów oraz jest całkowicie uleczalny. Po jego usunięciu chory szybko ucieka do zdrowia. Nie bierze się ani chemioterapii ani radioterapii. Objawami nowotworu łagodnego są schorzenia hormonalne, krwawienia oraz schorzenia w przewodnictwie, np. nerwowym czy niedokrwienie wywołane wpływem na naczynia. Nowotwór półzłośliwy to obszar, który jest chęć do naciekania, rozrastania się na sąsiadujące tkanki, ale z minimalnym ryzykiem przerzutów. Nowotwory półzłośliwe usuwa się daleko poza obręby guza, żeby mieć gwarancję jego remisji. Pojawienie się takiego guza może ale nie musi zwiastować ponowną dolegliwość nowotworową. Czasem zdarza się to po wielu latach, czasem wcale. Guz złośliwy jest najgorszym spoza wszelkich guzów onkologicznych. Zdecydowanie odbiega od zdrowej tkanki a co gorsza nie oddziela go z niej żadna torebka. Wzrasta szybko naciekając oraz niszcząc sąsiadujące komórki, które tak jak one stoją się mniej dojrzałe oraz zaczynają samodzielnie egzystować. Jeśli przechodzi do naczyń krwionośnych oraz chłonnych daje przerzuty. Można go leczyć różnymi rodzajami, najczęściej chirurgicznie czy chemią.
Rola samobadania
Warto mieć świadomość, iż choć rak to podstępna dolegliwość, jest możliwa do zatrzymania. Dużą funkcję odgrywają analizowania przesiewowe, które są za zadanie wykryć zmiany również przed stadium objawowym. Rozpoznanie guza w wczesnych stadiach dolegliwości daje o wielu odpowiedniejsze rokowania. Wczesnego wykrywania wymagają przede wszystkim rak sutka, rak szyjki macicy, rak okrężnicy oraz odbytnicy. Najpopularniejsze nowotwory delikatne są w piersiach oraz są to włókniaki i torbiele. Oprócz tego powszechnie znajduje się mięśniaki macicy oraz brodawczaki skóry a również gruczolaki, tłuszczaki, nerwiaki, oponiaki, naczyniaki, chrzęstniaki, kostniaki. Guz niezłośliwy – lub jest się czego bać? Z pewnością warto podnosić świadomość dolegliwości nowotworowej, żeby nie być bezsilnym względem przeciwności losu. Pamiętajmy, iż jako chorzy mamy prawo pytać lekarzy o wszystkie nurtujące nas kwestie. Jesteś również należeć do szukania wsparcia psychicznego gdy tylko poczujesz taką potrzebę. Pomocy potrzebują nie tylko osoby chore, ale powszechnie i ich najbliżsi.
Nowotwory delikatne – czym się charakteryzują
Nowotwór łagodny, w odróżnieniu od raka złośliwego cechuje powolny wzrost, choć są wyjątki. Nowotwory delikatne rosną miejscowo w sposób rozprężający, czasem ich wzrost może zakończyć się na określony okres, powszechnie mają włóknistą torebkę, nie dają wznów miejscowych, mają zróżnicowaną budowę histologiczną, charakteryzuje je niewielka angiogeneza oraz małą heterogenność na poziomie molekularnym oraz morfologicznym. Nowotwory delikatne są dobrze odgraniczone od okolicznych tkanek – podczas zabiegu wystarczy wycięcie guza z małym marginesem zdrowej tkanki. W ich wypadku nawroty nie powstają. Nowotwór łagodny wzrasta stopniowo, dlatego z zasady zawierają odpowiednią ilość naczyń koniecznych do ich żywienia. Nowotwory delikatne, korzystają z zasady wiele odpowiedniejsze rokowania aniżeli rak złośliwy. Chociaż cechy makroskopowe nowotworów łagodnych oraz złośliwych różnią się zdecydowanie, to nie są natomiast wystarczające specyficzne, by na ich bazie ważna było określić rozpoznanie. Cechy makroskopowe mogą tylko sugerować złośliwy czy delikatny charakter zmiany. Wszystkie typy nowotworów oraz podejrzanych zmian nowotworowych wymagają wykonania badań mikroskopowych. Metodą o kluczowym znaczeniu w przeprowadzaniu rozpoznania nowotworu jest patomorfologia, i jej pierwszym narzędziem diagnostycznym jest badanie histopatologiczne guza.