Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Porównujesz masę ciała i wzrost z wymiarami jego rówieśników? Skorzystaj z siatek centylowych, które pomogą ocenić prawidłowość rozwoju niemowlęcia.

Rozwój każdego dziecka przebiega bardzo indywidualnie. To, jak dziecko wzrasta czy przybiera na wadze, stanowi wypadkową wielu parametrów. Istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Znaczenie ma zatem nie tylko wzrost i waga rodziców, ale również sposób karmienia, ogólne warunki życia, a nawet… relacje dziecka z opiekunami.

Siatka centylowa – sposób na obiektywną ocenę przyrostu wagi i wzrastania

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest porównywanie dziecka z kilkoma rówieśnikami. Zbyt wąski zakres danych może zaburzać prawidłowość wyniku. Gdy okaże się, że dziecko waży mniej lub więcej niż rówieśnik, rodzice mogą podjąć ryzykowne działania związane z wprowadzeniem nowej diety. Gdy natomiast wzrost odbiega od wzrostu rówieśników, wówczas może to budzić niepokój związany np. z obawami przed występowaniem wad genetycznych.

Chcąc ocenić prawidłowość rozwoju dziecka, warto skorzystać z siatek centylowych. To specjalne wykresy, które powstały w oparciu o pomiary statystyczne na kilkunastotysięcznej grupie dzieci. Dzięki temu za pomocą wykresów można określić, jak waga i wzrost niemowlęcia wypada na tle rówieśników.

Jak korzystać z siatki centylowej?

Siatka centylowa przybiera formę wykresu, którego linia pozioma (oś X) zawsze odnosi się do wieku. Linia pionowa (oś Y) uzależniona jest od rodzaju siatki. Przykładowo, gdy dokonywane są pomiary masy ciała, w pionie pojawiają się wartości wagi. Linie wyznaczone na siatce to tzw. centyle (lub percentyle), a obszar między nimi określa się mianem kanału centylowego. Pozwalają one ocenić, jaki procent dzieci w danym wieku w całej populacji osiąga taką samą, większą lub mniejszą masę ciała oraz wzrost i obwód głowy.

Siatka centylowa pozwala nanosić dane po zmierzeniu i zważeniu dziecka. Otrzymany wynik należy zaznaczyć na osi pionowej, zaś na osi poziomej trzeba zaznaczyć wiek niemowlęcia. Następny krok to poprowadzenie linii pomocniczych z obu osi – aż do momentu, w którym obie zbiegną się. Wyznaczony punkt oznacza wartość centyla, w którym aktualnie znajduje się Twoje dziecko.

Przykład. Chłopiec urodził się 8 lutego 2016 roku. Waży 12,5 kg oraz mierzy 84 cm. Zgodnie z siatkami centylowymi: jego masa ciała znajduje się nieco powyżej 50 centyla, zaś wzrost – w 50 centylu.

Z danych wynika, że 50% rówieśników waży i mierzy tyle samo lub więcej oraz że 50% rówieśników waży tyle samo lub mniej.

Systematyczne pomiary zwiększają wiarygodność wyników

Aby wyniki były wiarygodne, pomiary należy wykonywać systematycznie. Tylko wtedy siatka centylowa pozwala uzyskać krzywą rozwoju dziecka, a co za tym idzie – stwierdzić lub wykluczyć istnienie nieprawidłowości.

Jeżeli wyniki mieszczą się w poszczególnych kanałach centylowych, maluch rozwija się prawidłowo. Natomiast niepokój powinny wzbudzić wyniki poniżej 3 centyla i powyżej 97 centyla oraz wyniki, które wskazują na skok o dwa kanały centylowe. W takiej sytuacji należy skontaktować się z pediatrą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ