Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko dobrze się rozwijało. Pragniemy, żeby nasze dziecko dobrze się uczyło, by nie miało żadnych problemów w przedszkolu i w szkole, by spotykało na swojej drodze życzliwych ludzi, by miało prawdziwych przyjaciół, by wyrosło na mądrego i szczęśliwego człowieka.
Sposobem na zbudowanie własnego systemu wartości i rozwinięcie pozytywnych cech u dziecka jest czytanie książek. Nawyk czytania warto więc wyrabiać w dziecku już od wczesnego dzieciństwa. Czytanie dziecku już od najmłodszych lat jest doskonałą metodą wychowawczą i wspaniałą formą kontaktu z dzieckiem. Czytanie dziecku na głos kształtuje więź między dzieckiem a rodzicem, zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka, rozwija słownictwo, uczy poprawnego mówienia, daje swobodę w mówieniu.
Rozwija wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, wspiera rozwój psychiczny dziecka, wzmacnia poczucie własnej wartości. Czytanie przygotowuje i motywuje dziecko do samodzielnego czytania i pisania, przynosi duży zasób wiedzy ogólnej, ułatwia naukę. Czytanie rozwija wrażliwość dziecka, uczy odróżniać dobro od zła. Kształtuje też nawyk czytania na całe życie. Dziecko, któremu od najmłodszych lat rodzice czytają na głos, z pewnością chętniej będzie sięgać po książki przez całe życie, niż dziecko, któremu rodzice nie czytają. Będzie też chętniej zdobywać wiedzę i poszerzać wiedzę.
Czytanie zapobiega też uzależnieniu od mediów, od telewizji, komputera i innych gadżetów elektronicznych. Jest także znakomitą rozrywką, ucieczką od nudy. Wieczorne czytanie wycisza i uspokaja, dlatego jak najbardziej warto czytać dziecku codziennie przed snem.
Wspólne czytanie z nastolatkiem
Warto czytać też wspólnie z dziećmi, które opanowały już umiejętność samodzielnego czytania. Wspólnie czytać można nawet z nastolatkami. Wspólne czytanie to okazja do rozmów o przeczytanej książce. Dobrym sposobem, by zachęcić dziecko do czytania jest wybieranie książek stanowiących serię. Gdy nastolatkowi spodoba się powieść z danej serii, chętniej będzie sięgał po kolejne powieści z tej serii. Nastolatkom z pewnością przypadną do gustu wydania ilustrowane, np. Harry Potter i Więzień Azkabanu. Wydanie ilustrowane.
Czytając na głos wspólnie z nastolatkiem możemy wyjaśnić mu znaczenie trudniejszych słów i pomóc zrozumieć treść niektórych bardziej wymagających lektur. Czytać można na zmianę, np. jeden rozdział powieści może czytać rodzic, a kolejny dziecko.