Atopowe zapalenie skóry (AZS) to zaburzenie, którego podstawą są schorzenia w układzie immunologicznym. Atopowe zapalenie skóry pojawia się powszechnie z alergiami pokarmowymi, astmą, katarem siennym. Nie można określić jednego czynnika, jaki był dostępny za atopowe zapalenie skóry, to jego wyleczenie całkowite jest prawie niemożliwe. Stosuje się tylko leczenie objawowe, które łagodzi uporczywy świąd skóry atopowej i obniża dyskomfort oraz suchość skóry.

Atopowe zapalenie skóry – dolegliwości uczuleniowe

Atopowe zapalenie skóry należy do grupy tzw. wad atopowych, do których kwalifikuje się również:

astmę oskrzelową;

sezonowy czy ciągły katar sienny;

pokrzywkę;

uczuleniowe zapalenie spojówek.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, której źródło jest w genach pacjenta. Temat z atopią polega na nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego na niewielkie ilości antygenów. Nieprawidłowość ta znaczy zbytnie wytwarzanie przeciwciał IgE, skierowanym przeciwko alergenom. Atopia to miłość do działania w wyjątkowy sposób na alergeny środowiskowe. Jest to zbytnia oraz nieprzewidywalna odpowiedź na pyłki roślin, alergeny pokarmowe, sierść zwierząt oraz różne alergeny – odpowiedź ze strony układu oddechowego, oczu, przewodu pokarmowego oraz skóry. W ramach atopii mówimy o katarach siennych, astmie, atopowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu spojówek itp. Atopowe zapalenie skóry zwykle zaczyna się już we wczesnym czasie dziecięcym oraz niewątpliwie ma źródło genetyczne.

Leczenie przyczynowe oraz objawowe atopowego zapalenia skóry

Nieprawidłowa proporcja kwasów omega-3 do kwasów omega-6, deficyt kwasu linolowego (LA) i schorzenia przemiany kwasu linolowego w gamma-linolenowy w organizmie są przyczynami zachorowań na atopowe zapalenie skóry. Chcąc leczyć tę dolegliwość przyczynowo, należy utrzymywać właściwe proporcje kwasów omega-3 do omega-6, które w organizmie człowieka wynoszą między 1:1 a 1:4. Gdy znane są elementy uczulające, należy je usunąć z środowiska czy pokarmów pacjenta. Można również podejmować próby odczulania. Kuracja atopowego zapalenia skóry polega na naprawieniu uszkodzenia naskórka z użyciem maści oraz kosmetyków natłuszczających, czasem z dodatkiem środków steroidowych. Poza tym podaje się nowoczesne środki przeciwzapalne: takrolimus oraz pimekrolimus, i fototerapię, czyli leczenie światłem. Leczenie objawowe atopowego zapalenia skóry bazuje na stosowaniu preparatów przeciwuczuleniowych, kortykosteroidów w form maści w stanie zaostrzeń, preparatów immunosupresyjnych ogólnych oraz miejscowych, a również fototerapii (naświetlanie promieniami UVA oraz UVB) oraz fotochemioterapii (PUVA). Jest toż także leczenie światłem z dodatkowym zastosowaniem farmaceutyku. Na świąd najlepiej pomagają w/w steroidy miejscowe, takrolimus oraz intensywne natłuszczanie, i fototerapia czyli wszystkie powyższe formy. Oprócz tego efektywne są najstarsze środki antyhistaminowe, np. hydroxyzyna oraz najnowsze środki typu cyklosporyny wykorzystywane doustnie. W leczeniu atopowego zapalenia skóry istotne jest także noszenie odpowiednich ubrań. – Odzież osoby z AZS winna być bawełniana oraz oddychająca. Można wykorzystywać wet wrapping, tzn. bandażowanie ciała po kąpieli, po uprzednim szybkim nasmarowaniu skóry emolientami (środkami natłuszczającymi) w parę minut po wyjściu z wanny – dodaje specjalista. Należy także pamiętać, iż formy wykorzystywane w leczeniu są różne w wypadku dzieci oraz dorosłych. – Leczenie dzieci polega zwłaszcza na naprawie uszkodzonej bariery naskórkowej bez uciekania się do leczenia ogólnego. Środki antyhistaminowe nie są zbyt potrzebne w leczeniu AZS. U dorosłych zajmuje się mocniejsze steroidy do miejscowego stosowania, terapię PUVA (fotochemioterapię) oraz środki doustne, obniżające nadmierną odpowiedź immunologiczną.

Atopowe zapalenie skóry

Pielęgnacja atopowego zapalenia skóry

W pielęgnacji skóry atopowej bardzo istotne jest jej systematyczne nawilżanie oraz natłuszczanie. Można toż wyglądać w trakcie kąpieli, do której dodajemy właściwe środki nawilżające oraz natłuszczające. Kąpiel osoby z atopią skórną powinna spełniać określone warunki. Powinna być od kilku do kilkunastu minut (średnio 10-15 minut), w współzależności od nasilenia stanu zapalnego skóry. Preferowana gorączka wody to 33-34°C. Polecane jest dodawanie do wody emulsji, płynów, olejów mineralnych oraz naturalnych o pH 5,5, które – nawilżając oraz natłuszczając skórę – pomagają dodatkowo kontrolować świąd oraz pozwalają ograniczyć wykorzystywanie miejscowych środków przeciwzapalnych. Rozdrażnienia skórne łagodzi również kąpiel z dodatkiem krochmalu. Przy atopowym zapaleniu skóry po kąpieli poleca się delikatne osuszenie skóry miękkim ręcznikiem, bez jej pocierania oraz potem (blisko 5 minut po kąpieli) zastosowanie obojętnych środków nawilżająco-natłuszczających (na całą skórę) i miejscowych preparatów przeciwzapalnych w zakresie zmian skórnych. Środki przeznaczone do kąpieli leczniczej, zawierające środki przeciwbakteryjne, należy wykorzystywać tylko w sytuacji, jeśli dotrze do nadkażenia bakteryjnego. Nie winno się korzystać z perfumowanych mydeł, soli kąpielowych oraz aromatyzowanych produktów kosmetycznych . Do natłuszczania skóry nadają się delikatne kremy, zawierające lanolinę, parafinę, olej lniany, oliwę z oliwek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ