Katar jest zmorą, z jaką niewątpliwie miał do czynienia każdy człowiek. Zwłaszcza jesienią apteki są wręcz okupowane kichającymi oraz zasmarkanymi klientami, którzy szukają pomocy przy ostrym wirusowym zapaleniu błony śluzowej nosa, zwanym powszechnie katarem. Czemu jesienią? Bo, wtedy pogoda jest zwłaszcza zmienna oraz człowiek powszechnie ubiera się nieodpowiednio do pogody. Wirusem kataru jest także niezwykle szybko się zarazić. Najczęściej dochodzi do tego drogą kropelkową. Ludzie kichają rozsiewając zainfekowaną wydzielinę z nosa, a my ją po prostu wdychamy. Ciekawostką jest, iż katar że być stworzony przez jeden z aż dwustu typów wirusów! Oraz powszechnie powraca ? w czasie swojego działania jesteśmy go mnóstwo, mnóstwo razy..

Sygnały kataru

Najczęstszym symptomem kataru jest kichanie, świerzbienie i odczucie zatkanego nosa. Na starcie zapalenia wydzielina z nosa jest czysta oraz wodnista, pacjent ma poczucie jakby lało mu się z nosa. Po upływie 2-3 dni wydzielina ta staje się wiele bardziej bogata oraz przybiera barwę żółtawą, lub zielonkawą. Jest to fakt na nadważenie bakteryjne. Początek kataru zazwyczaj połączony jest ze łzawieniem oraz uciskiem głowy. Zdarza się także, iż stan zapalny przechodzi także na zatoki, wtedy jest ważniejszy problem. Jak głosi znane przysłowie katar lub leczony trwa tydzień, nie leczony siedem dni. Gdy dotrze do zapalenia zatok, dolegliwość ta zdecydowanie się wydłuża. Pacjent czuje wtedy ból głowy, ból w strefie czoła oraz wysokiej części nosa. Najczęściej jest również złe samopoczucie. Lub każdy mający katar, choruje również na zapalenie zatok? Nie oraz całe szczęście. Wiele bardziej narażeni są na to ci, którzy mają wady w strukturze nosa, m.in. krzywą przegrodę nosową, ale także alergicy oraz dorośli.

Katar u dzieci

Katar u małych dzieci jest wielkim problemem dla rodziców, bo maluch nie potrafi sam wysmarkać oraz oczyścić nosa. Zwykle oprócz kataru pojawia się choroba przeziębieniowa, a wraz z nią pojawia się temperatura oraz ból głowy. Niewielkie dzieci, które są katar, są także kłopot z oddychaniem. U dzieci drogi oddechowe są zdecydowanie krótsze, tak jak trąbki Eustachiusza. Z tego względu zdecydowanie łatwiej o powikłania. Dlatego również chore dziecko powinno niezwłocznie odnaleźć się pod kontrolą lekarza, które podejmie odpowiednie leczenie.

Katar

Leczenie kataru

Leczenie kataru zwykle ma na celu przede wszystkim złagodzenie symptomów oraz zapobieganie uczucia zatkanego nosa. Dlatego najczęściej cierpiący wybierają krople do nosa, w jakich znajdują się składniku obkurczające naczynia krwionośne błony śluzowej, jaka jest obrzęknięta. Krople do nosa zawierają ksylometazolinę, oxymetazolinę, nafazolinę, które udrażniają nos. Problemem jest przecież to, iż działanie kropli jest dosyć krótkotrwałe. Zwykle po upływie paru godzin (czasem chociażby dwóch), katar pojawia się ponownie. Należy wiedzieć, iż nie niezbędne jest systematyczne aplikowanie kropli ponad sześciu dni. Robi to niezwykle negatywnie na naszą błonę śluzową. Może także nastąpić zanik błony śluzowej nosa, co składa się z drugim oraz problemowym leczeniem. Krople do nosa nie są także przeznaczone dla dzieci. Osoby, które je używają wiedzą, iż łatwo spływają do nosa. U najmniejszych że to negatywnie wpłynąć na układ krążenia. Firmy farmaceutyczne wpadły to na pomysł produkowania żeli do nosa. Działają tak jak krople, natomiast po wpuszczeniu ich do nosa, są w zakresie jam nie przedostając się do gardła. Od niedawna pojawiły się również pastylki na katar. Gdy są wykorzystywane od starcie dolegliwości, rzeczywiście mogą zmniejszyć sygnały. Pastylki zawierają środek antyalergiczny oraz środek obkurczający naczynia krwionośne błony śluzowej. Zanim natomiast zdecydujemy się na doustną walkę katarem, warto skonsultować to z swym specjalistą. Osoby chorujące np. na dolegliwości wieńcowe serca, nadciśnienie tętnicze, jaskrę, przerost gruczoły krokowego, nadczynność tarczycy oraz wielu różnych, nie powinny stosować tego rodzaju środków.

Katar a wzrost temperatury:

Niezwykle powszechnie wraz z katarem mamy stan podgorączkowy. Składa się to z uczącą się w swym organizmie infekcją. Gdy gorączka naszego ciała osiągnie ponad 38 st. C, winni sięgnąć po proste w aptece środki przeciwgorączkowe: Paracetamol – substancja ta jest bardzo wygodniejsza od kwasy Dowodem na to jest fakt, że potrafią ją przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Konieczna jest też osobom mającym wrzody żołądka lub nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy. Nie można natomiast wykorzystywać go dłużej niż 10 dni u dorosłych oraz dłużej niż 3 dni u dzieci. Należy również wiedzieć, iż nie jest konieczna alkoholikom oraz osobom, które są uszkodzoną wątrobę. Może wtedy dojść do zatrucia.Preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy. Są wielkie z wielu lat oraz chętnie przez to kupowane. Szybko oraz skutecznie zwalczają temperaturę. Narażają natomiast na pojawienie się skutków ubocznych. Przed zażyciem warto zaznajomić się z ulotką, ponieważ nie mogą stosować ich osoby z dolegliwością wrzodową, niewydolnymi nerkami lub osobom mającym schorzenia krzepliwości krwi. Środki z metamizolem. Długo dominowały w leczeniu temperatury. Aktualnie są wykorzystywane jeszcze rzadziej. Powodem są poważne powikłania które mogą powodować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ