Masz problem ze wzrokiem, ale obawiasz się wizyty u lekarza? Poniżej dowiesz się których badań możesz spodziewać się na pierwszej wizycie i czemu warto pytać o systematyczne analizowania okresowe. Wzrok jest niezwykle ważnym zmysłem, którego strata utrudnia normalne działanie. Specjaliści zalecają, by badać wzrok przynajmniej raz na trzy lata, chyba, iż niepokojące sygnały pojawią się wcześniej czy po ukończeniu 45 roku życia. Cierpiący bagatelizują profilaktykę zdrowotną oraz czasem udają się do fachowców w czasie, gdy jest już za późno żeby uniknąć dolegliwości. Często w wypadku wad oczu, nie warto czekać z konsultacją. Niektóre zaburzenia, początkowo przebiegające niemal niezauważalnie, w późniejszym czasie mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty. Wizyta u lekarza – zastanawiamy się, jak powinna wyglądać oraz jakie analizowania będą wykonywane. Lub specjalista będzie badał nasz wzrok tylko z pomocą tablic okulistycznych?
Badanie okulistyczne dzieci oraz niemowląt
Jeśli w najbliższej rodzinie występują genetyczne uwarunkowania wad oczu, do lekarza można udać się już z niemowlęciem. Niektóre dolegliwości genetyczne można wyleczyć, warunkiem jest natomiast wczesne zgłoszenie się na analizowania. U wcześniaków z niedojrzałym układem wzrokowym, analizowania okulistyczne odbywa się już w pierwszym roku życia – w 4, 8 oraz 12 tygodniu. Zdarza się, iż u dzieci występują kłopoty z kanalikami łzowymi. Kiedy podanie antybiotyku nie wystarcza, odbywa się zabieg oczyszczania oraz udrożnienia dróg łzowych. Również długotrwałe łzawienie oczu u dorosłych że być sygnałem niedrożności kanalików i wskazaniem do zabiegu. Zabieg płukania kanalików łzowych jest nieinwazyjny, bezpieczny oraz szybki. Polega na udrożnieniu kanaliku żyłką wprowadzoną w kanalik i przepłukaniem go. Wynik jest natychmiastowy. Gdy chcesz zadbać o wzrok swojego dziecka, lub zainteresowany oraz obserwuj wszelkie niepokojące objawy. Oprócz tego, dowiedz się, lub podczas badań bilansowych dziecka dokonywane są kontrole wzroku.
Przebieg wizyty
Na pierwszej wizycie u lekarza potrzebne jest wykonanie wywiadu. Żeby dokonać odpowiedniej diagnozy specjalista musi uzyskać informacje dotyczące ewentualnych dolegliwości, z którymi boryka się chory. Potem okulista wykonywa badanie okulistyczne, na które wykonują się różne testy sprawdzające ostrość i jakość widzenia. Podstawowym badaniem jest odczytywanie znaków z tablicy usytuowanej w odległości 5 metrów, każdym okiem z osobna. Dodatkowo, do zbadania całego oka wykorzystywana jest lampa szczelinowa (biomikroskop). Dzięki urządzeniu okulista jest w stanie zbadać całe oko – jego dno i część przednią. Dostępem do diagnozy wady wzroku jest też badanie komputerowe – bezbolesne oraz niezwykle krótkie (trwa tylko parę sekund). Wykonywa się je za pomocą autorefraktometru, który wpuszcza nieszkodliwe wiązki promieniowania podczerwonego do oka. Wynik analizowania komputerowego jest punktem wyjścia do doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych lub soczewek. W wypadku podejrzenia wrodzonych czy nabytych schorzeń widzenia barwnego, okuliści wykorzystują do analizowania tzw. tablice pseudoizochromatyczne Ishihary. Badanie wykonywa się przy odpowiednim świetle Chory proszony jest o zlokalizowanie oraz odczytanie cyfr ukrytych na obrazkach, stworzonych z różnokolorowych plamek.
Analizowania specjalistyczne
Po badaniach podstawowych specjalista, w razie konieczności, może zlecić analizowania specjalistyczne. Jednym z pierwszych badań okulistycznych jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, zwany tonometrią. Jest kilka metod wykonania tego analizowania: aplanacyjna, bezdotykowa, impresyjna. Schorzenia ciśnienia w gałce ocznej prowadzą do uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli do jaskry, która jest pewną z najpopularniejszych etiologii ślepoty. Wraz z wiekiem ryzyko zachorowania narasta, dlatego poleca się, by po 40 roku życia robić to pytanie za każdym razem, jeśli jest się na wizycie u lekarza. za każdym razem, jeśli jest się na wizycie u lekarza. Specjalista podejrzewający u pacjenta jaskrę czy nadciśnienie oczne, może zlecić również gonioskopię, czyli badanie kąta przesączania. Odpowiedni kąt przesączania ma pomysł na odpowiednie krążenie cieczy wodnistej w gałce ocznej, która ma swój nacisk na ciśnienie wewnątrzgałkowe. Badanie jest poprzedzone znieczuleniem rogówki. Warto pamiętać, aby na badanie przyjść bez makijażu. W wypadku podejrzeń o występowanie guza, wylewu, zmian w siatkówce, lub w nerwie, okulista zleca wykonanie USG oka, co pozwala rozpoznać chorobęoczodołu. Badanie ultrasonograficzne nie jest skomplikowane – na powieki, posmarowane cienką warstwą żelu, specjalista przykłada głowicę USG, która wysyła obraz do komputera.
Przydatne informacje
Podczas analizowania wzroku okulista stosuje krople oczne w formie atropiny, która na szybki okres powoduje nieostre widzenie, dlatego po wizycie niewskazane jest prowadzenie samochodu. Źrenice po badaniu wzroku są rozszerzone, co że być etiologią dyskomfortu podczas pracy wymagających odpowiedniego widzenia, dlatego te w tymże dniu lepiej zrezygnować te z pracy.