Miód spadziowy to jeden z najdroższych miodów dostępnych w Polsce a dzieje się tak nie bez podstawy. Wszystko dzięki temu, iż spadź z którego powstaje, jest miejscami chociażby co kilka lat. Z tego też względu niewiele się go pojawia oraz niewiele o nim mówi – przez co ludzie nie są świadomi jego niesamowitych, uniwersalnych właściwości. Jest to idealny, naturalny środek, pomocny w ochronie wielu zaburzeń, a również zmniejszaniu ich różnorakich symptomów.

Miód to naturalny antybiotyk

Naukowcy udowodnili, iż jedzenie 1 łyżeczki miodu dziennie zdecydowanie wzmacnia wytrzymałość organizmu, bo miód posiada właściwości antyseptyczne oraz zmniejszające choroby – te wewnętrzne oraz zewnętrzne. Dlatego nadaje się także do smarowania spierzchniętych warg. Miód jest substancją bogatą w cukry proste, białka, enzymy (inhibinę), olejki eteryczne, kwasy organiczne oraz witaminy takie jak: A, B2, C oraz PP. W miodzie znajdują się także mikroelementy (wapń, fosfor, magnez, żelazo lub cynk).Powszechnie znane jest antybakteryjne działanie miodu, który idealnie nadaje się do zwalczania drobnych choroby, a chociażby stosowany jest jako antybiotyk. Jest różny w antyoksydanty (np. witaminę C oraz flawonoidy)- dzięki czemu pomaga dobrze na kaszel. Wzmaga także produkcję śliny co pomaga nawilżyć drogi oddechowe. Rozcieńczony oraz stosowany na zimno – działa przeciwbiegunkowo, dla odmiany bardziej stężony oraz podgrzany -poprawia trawienie oraz zwalcza zaparcia.

Właściwości zdrowotne miodu spadziowego

Miód spadziowy najlepiej działa na dolegliwości dróg oddechowych. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie oraz wykrztuśnie. Idealnie więc nadaje się do leczenia przeziębienia lub chociażby poważniejsze dolegliwości jak zapalenie płuc. Dzięki bogactwu flawonoidów, które zamknięte są w jego składzie – stosowany jest także przy wszelakich zaburzeniach układu krwionośnego. Natomiast właściwości przeciwmiażdżycowe powodują pozytywny nacisk na serce. Na dokładkę miód ten wspiera układ nerwowy oraz jest lecznicze właściwości pomagające na zaburzenia stawów. Mimo szeregu właściwości leczniczych wymienionych ponad, miód spadziowy działa także odtruwająco. Będzie to zwłaszcza dobre dla osób, które zażywają czy również zażywały duże środki (np. sterydy) czy działają w niekorzystnych warunkach, nieopodal toksycznych substancji. Miód ten przypisane ma również parę właściwości leczniczych, które podkreślają jego uniwersalność oraz niezaprzeczalne korzyści dla zdrowia. Sprawdza się on w leczeniu anemii, astmy, kamicy nerkowej, a również reguluje przemianę materii. Polecany może być również przez stomatologów, ze powodu na wartości, które zapobiegają budowaniu się kamienia nazębnego. Ostateczną zaletą są także wspomniane właściwości przeciwrakowe.

Miód spadziowy

Z czego powstaje miód spadziowy?

Najprościej mówiąc – miód spadziowy wynika ze spadzi, czyli soku pewnych drzew. Jest zatem bardzo lepka substancja występująca zwłaszcza latem w formie kropelek na drzewach. Wydzielana jest przez mszyce oraz czerwce, które wysysają napoje z młodych pędów liści. Spadź jest dość trudna do pozyskania, natomiast są na to dwa sposoby. Pierwszy z nich to bezpośrednie zebranie spadzi nagromadzonej na roślinie, drugi zaś – zbieranie z mszyc wgryzających się w roślinę oraz wydalających także spadź. Pszczoły zbierają tę substancję z miejsc nakłutych przez pasożytujące na roślinach owady oraz z niej tylko produkują miód.

Miód spadziowy iglasty

Są dwa typy miodu spadziowego, pierwszym z nich jest miód pochodzący z drzew iglastych. Pozyskuje się go głównie ze świerku, jodły, sosny lub modrzewia. Spadź iglasta ma łagodniejszy smak niż ta wynikająca z drzew liściastych, ma charakterystyczny kolor – ciemny, prawie czarny z odcieniem zieleni czy chociażby szarości. Spadź drzew iglastych jest łagodna, słodka, lekko żywiczna. Tenże sposób miodu najlepiej sprawdza się w leczeniu dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, biegunkach zaparciach, dolegliwościach serca, naczyń krwionośnych oraz nerwicy.

Miód spadziowy liściasty

Drugi rodzaj miodu spadziowego pochodzi z drzew liściastych i owocowych. Spadź pochodzi najczęściej z drzew takich jak: lipa, klon, brzoza, buk lub wierzba. Miód tenże jest jasną barwę, która natomiast ciemnieje pod wpływem światła oraz tlenu. Zapach miodu spadziowego z drzew liściastych nie jest zbyt przyjemny, jednak tenże z drzew owocowych ma ładny, kwiatowy zapach i barwę złocistożółtą. Smak tego miodu jest delikatny , ale ze powodu na specyficzny aromat nie każdemu przypadnie do gustu. Polecany jest przy dolegliwościach dróg moczowych i nerek, a i na wątrobę i drogi żółciowe.

Zastosowanie miodu spadziowego

Oczywistym jest, iż ze powodu na wyżej wymienione właściwości lecznicze, miód tenże jest w pełnej ilości wykorzystywany w lecznictwie naturalnym oraz domach wielu osób. Normalne spożywaniu miodu spadziowego zmniejszyć może szkodliwy nacisk nadmiernej ilości herbaty, kawy lub chociażby alkoholu. Do prostego oraz dużego stosowania na co dzień, dobrze sprawdza się rozpuszczony w wodzie. Za pomocą miodu, z powodzeniem słodzić można także naleśniki lub owsiankę – pamiętając natomiast, iż traci on swoje strony w temperaturze wyższej niż 40 stopni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ