O czystość miejsc intymnych dba każda kobieta, a nie każda wie, jak czynić to dużo oraz rozsądnie. Łatwo w tym temacie być w skrajności, i to nie służy naturalnej florze bakteryjnej pochwy. Zbyt częsta oraz za agresywna higiena miejsc intymnych powoduje zachwianie mikroflory bakteryjnej pochwy, której odbudowanie wymaga czasu oraz cierpliwości. Naturalny płaszcz ochronny pochwy jest mieszanką śluzu, bakterii, złuszczonych komórek nabłonka, bakterii zakwaszających (pałeczek Doederleina), które wytwarzają kwas mlekowy. Systematyczne ”wypłukiwanie” wnętrza pochwy z tej mieszaniny doprowadza do poważnych kłopotów zdrowotnych. Warto więc wiedzieć, jak myśleć o intymne sfery kobiece, żeby poczuć się dobrze oraz komfortowo.

Higiena intymna tak, a z umiarem

Organizm zdrowej kobiety winien sam pamiętać o mikroflorę pochwy, zapewniają to pałeczki kwasu mlekowego utrzymujące w jej wnętrzu kwaśny odczyn pH (4,5), jaki jest barierą dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego nadmierna higiena miejsc intymnych może przydać się do pozbawienia pochwy tej powłoki ochronnej, wówczas najczęściej pojawiają się choroby intymne, świerzbienie, opuchlizna, zakażenie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż to powszechnie nadgorliwość doprowadza do groźnych zaburzeń intymnych. Gdy nie ma wielkiej potrzeby, nie należy kąpać się kilka razy dziennie oraz podmywać się po każdej wizycie w łazience. Odczucie ”nieczystości” w miejscu intymnym najczęściej idzie w myśleniu kobiety oraz nie ma odzwierciedlenia w faktycznym stanie higienicznym organów intymnych.

Gdy masz zdolności do grzybic oraz choroby unikaj:

1. dopochwowych chemicznych leków antykoncepcyjnych,

2. używania tamponów- ogranicz ich używanie do sytuacji wyjątkowych (np. wizyta na basenie),

3. długich, gorących kąpieli – zrezygnuj z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica. Relaksujące kąpiele urządzaj nie częściej niż raz w tygodniu,

4. kremów do kąpieli z silnymi detergentami. Zamiast barwionego oraz aromatyzowanego płynu do kąpieli wybierz np. naturalny olejek.

Jak dbać o czystość intymną?

1. Nie przesadzaj z czystością – raz dziennie korzystaj z dużego, odświeżającego prysznica. Podczas miesiączki a w sezonie letnim podmywaj się we współzależności od konieczności (przynajmniej raz dziennie). Możesz także stosować mokre chusteczki do higieny intymnej, pamiętaj tylko, iż muszą być hipoalergiczne, pozbawione barwników, aromatów. W ciągu miesiączki unikaj gorących kąpieli, bo to zwiększa krwawienie.

2. Podmywaj się bieżącą wodą pod prysznicem czy w bidecie, wykonując ruchy od początku do tyłu – unikniesz przenoszenia bakterii z odbytu do pochwy.

3. Nie stosuj myjek ani gąbek wielorazowych, ponieważ kształtują się na nich grzyby. Do osuszania okolic intymnych przeznacz osobny ręcznik, powszechnie go zmieniaj. Gdy masz możliwość choroby, używaj chusteczek higienicznych.

4. Pamiętaj o czystości intymną przed stosunkiem (swoją oraz partnera), a tuż po oddaj mocz oraz przemyj pochwę delikatnym żelem do higieny intymnej.

5. Noś bawełnianą bieliznę oraz staraj się nie nosić stringów.

Pamiętaj o częstym wymienianiu leków higienicznych podczas miesiączki. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ponownie z użytego raz tamponu lub podpaski, pamiętaj o to, żeby zawsze nosić świeżą oraz czystą bieliznę.

Higiena intymna podczas menstruacji

Wkładek higienicznych nie stosuj na co dzień, a tylko, jeśli wydzieliny jest bardzo wiele. Pamiętaj o ich wymianie (min. 3 razy dziennie), bo dobrze chłoną wilgoć oraz potrafią skutkować rozdrażnienia oraz otarcia naskórka. Wybieraj wkładki „oddychające” (nie a z foliową podkładką) i tego rodzaju podpaski, unikaj perfumowanych.

Podczas miesiączki możesz używać podpasek oraz tamponów (z tych drugich zrezygnuj, gdy powszechnie masz choroby). Zmieniaj je we współzależności od nasilenia krwawienia, nie rzadziej niż co 4–5 godzin. Na co dzień stosuj bezzapachowego białego czy szarego papieru toaletowego.

czystość miejsc intymnych

Depilacja miejsc intymnych

Wybieraj delikatne kremy, pianki czy depilację pastą cukrową. Skutecznie usuwają nadmiar owłosienia oraz – o ile nie uczulają (wykonaj test na skórze) – nie wywołują podrażnień. Spowodować je potrafią jednak maszynki do golenia – efektem ich zastosowania jest ciężkie do leczenia zapalenie mieszków włosowych. Pamiętaj jednak, iż bardzo nie usuwaj wszelkich włosów łonowych, bo są one barierą ochronną dla pochwy.

Jeśli pojawi się choroba okolic intymnych

W wypadku lekkiego świądu oraz otarć możesz przemywać wrażliwe miejsca np. płynem Asucalen, rozpuszczonym w wodzie proszkiem Tantum Rosa czy smarować je maścią Alantan. Kojąco oddziałuje również napar z rumianku (10–15 minut). Gdy sygnały nie ustąpią w czasu 1–2 dni, nie pożyczaj preparatów od koleżanki, tylko zdecydowanie idź do specjalisty. Jeśli poczujesz świerzbienie, palenie, okolice sromu będą zaczerwienione, a ilość wydzieliny zdecydowanie się zwiększy oraz będzie mieć żółtawozielony kolor i brzydki zapach, bezwzględnie udaj się do ginekologa. Samodzielne leczenie chorobie może być zgubne. Zaleconą przez specjalisty terapię należy wykonać do końca, i nie do czasu ustąpienia symptomów. Leczenie musi również objąć partnera (specjalista zaleci mu pastylki czy maści).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ