Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki na zmianę z zaparciami? Tak może przejawiać się zespół drażliwego jelita. Z pomocą może przyjść odpowiednia dieta, która uspokaja jelita oraz pomaga złagodzić przykre dolegliwości.Bo to tylko dieta, jeśli jesteś na świat jelita drażliwego, jest twoim największym sprzymierzeńcem w grze z dolegliwością. Które artykuły są zalecane, a które zakazane w diecie, jeśli masz zespół jelita drażliwego? Ciągły pośpiech oraz rozciągnięcie, brak czasu na relaks, niezdrowa dieta – wszystko to ciężkie wyzwania dla jelit, które w sumie na taki sposób życia kurczą się mocniej oraz częściej niż zazwyczaj. To zaś powoduje nawracające bóle brzucha, wymioty, wzdęcia, biegunki czy zaparcia, czyli charakterystyczne dolegliwości zespołu jelita drażliwego (IBS – irritable bowel syndrome). Oraz jednak to popularna przypadłość, nadal nie są dobrze znane jej podstawy. Wiadomo, iż sygnały nasilają się w stresie, a nie są w nocy oraz to, jeśli jesteśmy zrelaksowani, np. na urlopie.

Dolegliwości zespołu nadwrażliwego jelita może spowodować przejedzenie

Obfite posiłki, zwłaszcza jedzone w pośpiechu, powodują, iż w niedługim czasie w jelitach składa się nadmierna ilość elementów pokarmowych. To zaś zaburza mechanizm trawienia oraz przyswajania. Niestrawiony pokarm kieruje się do jelita grubego, gdzie dochodzi do nadmiernej fermentacji i wytwarzania gazów, co z kolei powoduje wzdęcia oraz bóle brzucha. Sprzyja również biegunkom. Są one powszechnie poprzedzone silnymi bólami w dole brzucha, nasilają się po posiłku oraz zmniejszają po wypróżnieniu. Takie sygnały to właśnie jedna spośród wielu formie drażliwości jelit. Niektórym pacjentom dokuczają bowiem kurczowe bóle jelit oraz zaparcia, inni narzekają na wzdęcia oraz bóle brzucha zazwyczaj po spożyciu dań mających wiele tłuszczu oraz błonnika. U niektórych pacjentów okresy biegunek oraz zaparć potrafią być naprzemiennie. Część uskarża się na dolegliwości po posiłkach. A w leczeniu drażliwości jelita kluczową funkcję odgrywa sposób żywienia.

UWAGA: Zespół jelita nadwrażliwego daje podobne sygnały jak nietolerancja laktozy (cukru mlekowego) oraz powszechnie jest spośród nią mylony. Żeby wyeliminować tę nietolerancję, należy na 3 tygodnie usunąć z kuracji mleko oraz wszystkie artykuły zawierające chociażby małą jego ilość. Trzeba je zamienić chudym twarogiem, kefirem lub jogurtem naturalnym, które mają małe ilości laktozy, oraz śledzić, lub dolegliwości się zmniejszą. Po tej przerwie można wypić 2–3 łyżki mleka. Gdy dolegliwości się pojawią, prawdopodobnie bóle są połączone z nietolerancją laktozy.

Nadwrażliwe jelito – jedz mniej, a częściej

Stosuj dietę lekkostrawną – można ją zmieniać w współzależności od formie dolegliwości. W wszystkim wypadku należy natomiast spożywać często, najlepiej 4–5 małych posiłków dziennie. Spożywaj je bez pośpiechu, na siedząco, w dobrej atmosferze. Niezbędne jest gotowanie w wodzie oraz na parze, palenie w folii, duszenie bez tłuszczu czy z małą jego ilością. Trzeba unikać smażenia, grillowania. Niezbędne są chude mięsa, wędliny oraz ryby. Używaj łagodnych przypraw: soku z cytryny, melisy, koperku, pietruszki, majeranku, goździków, wanilii, bazylii, estragonu, ziół prowansalskich, tymianku, kminku, anyżku.

zespół drażliwego jelita

Dieta, jeśli dokucza biegunka

Wtedy sięgaj po ryż oraz ziemniaki, bo zamknięta w nich skrobia wiąże nadmiar wody, więc działa zapierająco. Podobne właściwości ma gotowana marchew oraz dynia, surowe jabłko starte na tarce oraz banan. Jadaj pieczywo pszenne, gotowane warzywa korzeniowe, cykorię, sałatę masłową. Zamiast słodkiego mleka pij kefir lub jogurt naturalny. Czasem możesz zjeść 1–2 plasterki sera żółtego – ma wiele białka oraz wapnia, które działają zapierająco. Zrezygnuj z produktów działających rozwalniająco, np. cukru, słodyczy. Unikaj soków owocowych (zwłaszcza jabłkowego oraz winogronowego) – zawierają fruktozę, czyli cukier owocowy, który w wielkich miarach może skutkować skurcz jelit oraz biegunki.

Dieta, gdy masz zaparcia

Postaw na artykuły bogate w błonnik. Poleca się spożywać go aż 40–50 g dziennie. Wprowadzaj go do menu powoli oraz obserwuj, lub nie wywoła dolegliwości. Częściej sięgaj po pieczywo razowe, pełnoziarniste oraz mieszane, zwykły makaron zastąp razowym. Gotuj kasze, płatki zbożowe z owsa, jęczmienia, żyta, 2–3 razy dziennie zjadaj łyżkę otrębów owsianych. Dbaj, żeby w każdym posiłku znalazła się porcja warzyw. Ogranicz zaś tłuste mięsa oraz wędliny, sery żółte. Rano na czczo wypijaj szklankę przegotowanej wody czy zjadaj 2–3 śliwki namoczone w wodzie.

Dieta, jeśli męczą cię wzdęcia

Czasem poleca się jadanie 1–2 łyżek otrębów pszennych dziennie, ale czasem potrafią one dać więcej krzywdy niż pożytku. Zawierają bowiem zwłaszcza błonnik nierozpuszczalny, który przyczynia się do zaistnienia gazów oraz może spowodować wzdęcia oraz ból. W takim wypadku zrezygnuj z otrębów, pieczywa razowego oraz żytniego. Podobnie z warzyw strączkowych, kapustnych, czosnku, cebuli, pora, papryki, grzybów oraz produktów (zwłaszcza jabłek, winogron oraz gruszek). Niewskazane są także dania tłuste oraz ostro przyprawione, które obciążają jelita, a również napoje gazowane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ