Chyba każdy z nas zmagał się choć raz w życiu z biegunką. Jest to odpowiedź obronna organizmu. Powszechnie może być powodem wielu trudnych sytuacji (zwłaszcza, jeśli pojawi się szybko oraz nagle). Warto wiedzieć, iż biegunce można przeciwdziałać oraz przede wszystkim nie można jej lekceważyć (zwłaszcza u małych dzieci). Laksacja może przyczynić się do odwodnienia organizmu i utraty minerałów. Laksacja pojawia się, jeśli jelita są podrażnione. Zaczynają się wtedy kurczyć, poprzez co pokarm przemieszcza się zdecydowanie szybciej niż zazwyczaj. Organizm nie jest wstanie wchłonąć wodę z jedzenia, przez co jej duża ilość jest w pokarmie.

Laksacja – co to?

Laksacja jest stanem chorobowym polegającym na oddawaniu płynnych stolców w ilości większej niż 3 na dzień czy jeśli jest częste oddawanie płynnego stolca z krwią czy śluzem. Laksacja powstaje zwłaszcza w efekcie choroby wirusowej jelit, taka laksacja jest szczególnie nieszkodliwa oraz przechodzi w przeciągu 2-3 dni. Czasem etiologią biegunki może być choroba bakteryjna – ma ona wówczas z zasady cięższy rozwój (powszechnie z temperaturą). Rzadsze podstawy biegunki to stres (jelito drażliwe), stosowanie pewnych preparatów czy nadwrażliwość na pewne artykuły spożywcze. Często laksacja pojawia się szybko oraz po kilku dniach ustępuje. W pewnych wypadkach może mieć natomiast charakter ciągły. Długotrwałej biegunce powszechnie wtórują powikłania, np. niedożywienie oraz zmęczenie. Laksacja ciągnąca się jeszcze parę dni wymaga pomocy lekarskiej. Ostrej biegunce może prowadzić ból brzucha, temperatura oraz zmęczenie; może również dojść do odwodnienia organizmu wskutek utraty płynów. Trzeba pamiętać, iż dzieci, osoby stare oraz słabe odwadniają się niezwykle mocno. U maluchów, małych dzieci oraz osób w bardzo podeszłym wieku odwodnienie może szkodzić życiu.

Nie ignoruj biegunki!

Powodami pojawienia się biegunek są: zakażenia wirusowe, zatrucia pokarmowe, reakcje uczuleniowe na żywność, efekty uboczne preparatów, za duża ilość alkoholu i stres. Etiologią może być również wypicie wody z lambliami, pasożyty oraz ameby. Skarżą się na nią również osoby mające raka oraz wrażliwość jelita. Zwykle laksacja szybko się pojawia oraz szybko mija, nie zostawiając żadnych efektów ubocznych. Gdy tak się nie dzieje, osoba cierpiąca powinna szybko udać się do lekarza. Wielkim niebezpieczeństwem jest strata minerałów, które wpływają na istotne funkcje życiowe (zwłaszcza sód oraz potas). Deficyt tychże elementów może wywołać kwasicę. Odwodnienie sprawia zaś, iż czujemy się osłabieni, spada ciśnienie krwi, a chociażby może dojść do wstrząsu. Jeśli laksacja u dziecka trwa dłużej niż jeden dzień, i u osoby dorosłej ponad dwa dni, może dojść do schorzenia gospodarki elektrolitowej. Jest to niezwykle szkodliwe, ponieważ może doprowadzić do stanu, który zagraża naszemu życiu. Jeśli oprócz biegunki pojawia się silny oraz mocny ból brzucha, temperatura, mdłości, krwisty śluz oraz pasożyty w stolcu należy zgłosić się do lekarza, który podejmie właściwe działanie oraz określi przyczynę dolegliwości.

Laksacja

Jaka dieta podczas biegunki?

Osoby cierpiące na biegunkę powinny pamiętać, iż można się z nią uporać poprzez prawidłową dietę. Zwykle wystarcza stosowanie wielkiej liczby płynów (wody) i zażywanie probiotyków. Na rynku są dostępne również środki, które hamują skurcze jelit oraz zapobiegają biegunce. Przyjmując różne specyfiki winno się natomiast znać przyczynę pojawiających się dolegliwości. Duża część biegunek ustępuje po upływie 1-2 dni. Wielu lekarzy poleca, żeby wykorzystywać wtedy dietę oraz dać w tenże sposób odpocząć jelitom. Inni uważają, iż wręcz przeciwnie, chociażby pomimo braku apetytu winni zmuszać się do przyjmowania posiłków. Powinny być one zrobione w taki sposób oraz z takich składników, żeby woda z nich szybko wchłaniała się do naszego organizmu (np. zupa marchwiowa lub gotowany ryż). Poleca się również spożywanie duszonych jabłek, bananów lub sucharków. Osoby mające biegunkę powinny zrezygnować z węglowodanów oraz spożywać tylko niewielkie porcje za to 5-6 razy dziennie.

Laksacja – jak jej zapobiegać?

Okazuje się, iż pewnym biegunkom można w łatwy sposób zapobiegać. Trzeba: Wystrzegać się potraw nietolerowanych, lub niewłaściwie tolerowanych przez organizm. Gdy jesteśmy w kraju o gorącym klimacie winniśmy pic butelkowaną wodę, lub przegotowaną i soki z puszek. Nie winno się wrzucać kostek lodu do napojów, i warzywa oraz owoce należy dobrze płukać oraz obierać ze skóry. Nie spożywać żywności (zwłaszcza przekąsek), które większy okres znajdują się niezabezpieczone na powietrzu. Gdy przyjmowaliśmy antybiotyki, winniśmy przyjmować środki, które przywracają równowagę jelit (można je nabyć w aptece bez recepty). Środki te winny być popijane wodą (nie sokami, ani słodkimi napojami).

Skurcze jelit

Zdarza się, iż wraz z biegunką pojawiają się skurcze jelit. Wtedy można stosować środki, które osłabiają ich elastyczność. Specjalista decyduje się na leczenie antybiotykami tylko, jeśli badanie kału wskaże, iż laksacja jest etiologią bakteryjnego zakażenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ