Ból ucha niejednokrotnie jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest pokłosiem kataru, przeziębienia czy choroby dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować własnych sposobów na zwalczanie choroby. Ból ucha należy do największych odczuwanych poprzez człowieka, najczęściej pojawia się u dzieci do trzeciego roku życia. W części wypadków dopada w nocy, a przedstawia się go jako pulsujący, tętniący, a czasami również i przeszywający. Sama przypadłość powstaje przez nagromadzenie płynów w trąbce Eustachiusza – to one napierają na ucho, co powoduje ból oraz dyskomfort. Nie należy bagatelizować tego ucisku i liczyć na to, iż sam ustanie, ponieważ nieleczony może on doprowadzić do poważnych powikłań. Poniżej opisane są domowe sposoby na wojnę z uciskiem ucha, natomiast zawsze należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Oliwa z oliwek czy oliwka dla niemowląt

Oliwa z oliwek to jeden z najprostszych sposobów na domowe leczenie ucisku ucha. Należy delikatnie podgrzać oliwę (zbyt duża gorączka cieczy może zniszczyć ucho). Od trzech do pięciu łyżeczek ciepłej oliwy należy zaaplikować zdecydowanie do ucha. Ból winien ustąpić. Dzieje się tak, ponieważ oliwa dobrze nawilża ucho oraz pozwala na pozbycie się świądu i choroby.

Suszarka do włosów

Suszarkę do włosów należy ustawić ciepły strumień powietrza i najmniejszą moc. Urządzenie należy przyłożyć do ucha na odległość ok. 20-30 cm, a potem skierować strumień powietrza do małżowiny usznej. Gorące powietrze powinno załagodzić ból. Podobny wynik można osiągnąć przez przyłożenie ucha na odpowiednią odległość do pieca elektrycznego. Bez względu na urządzenie, nie winno się tego robić zbyt długo – od trzech do pięciu minut. Efektywność tej formy zależna jest od podstawy ucisku. Podmuch, chociażby ciepłego powietrza, może także zaostrzyć sygnały w pewnych wypadkach.

Ból ucha

Czosnek

Czosnek jest jednym z najpopularniejszych preparatów medycyny naturalnej. Dzieje się tak ze względu na jego wartości antyseptyczne, przeciwbólowe oraz przeciwwirusowe. Z powodu zawartości allicyny jest postrzegany jako naturalny antybiotyk. Są różne formy zastosowania czosnku na ból ucha. Jedna z nich polega na obraniu ząbka, zawinięciu go w segment chusteczki higienicznej czy gazę, a potem wpuszczeniu do ucha. Zawinięty czosnek trzeba trzymać wewnątrz ucha przez parę godzin i uważać, żeby nie przesunął się zbyt dokładnie, ponieważ może to skomplikować jego późniejsze usunięcie, a również uszkodzić błonę bębenkową. Kolejna metoda polega na rozgnieceniu ząbka czosnku oraz wyciągnięciu z niego soku, a potem nasmarowaniu sokiem wewnętrznej stronie ucha. Jeśli osoba obawia się trudności z wybraniem pełnego ząbka czosnku po upływie paru godzin, kolejna forma jest wygodniejsza. W obu wypadkach zdrowe treści zamknięte w czosnku są wchłaniane przez ucho w takim samym stopniu.

Imbir

Imbir to przyprawa, która jest stosowana w leczeniu niezwykle powszechnie – pomaga zwalczać mnóstwo chorób, działa korzystnie na wymioty pojawiające się u ciężarnych kobiet, leczy przeziębienie, a poza tymże jest istotnym elementem diet odchudzających. We wszystkich wypadkach właściwie jest używać świeżego korzenia imbiru. W tym celu trzeba trzymać go w lodówce, dodatkowo zawijając go w papierowy ręcznik. Na ból ucha imbir jest używany również do czosnku – można to robić na dwa sposoby. Można odkroić kawałek imbiru, zawinąć go w chustkę czy gazę oraz wprowadzić do ucha (nie przesadnie głęboko) czy zetrzeć na tarce, dolać wspomnianą letnią oliwę z oliwek oraz podać do ucha.

Cebula

Cebula to inna roślina wykorzystywana w medycynie naturalnej. Są dwa sposoby na jej wykorzystywanie na ból ucha. Pierwszy polega na przygotowaniu całej cebuli do miękkości, owinięcia jej czystą ściereczką oraz przyłożenia do bolącego ucha. Po paru minutach okład trzeba przyłożyć również do innego ucha. Zdarzają się również przypadki leczenia okładami z plastrów surowej cebuli, jaką trzeba wcześniej zawinąć w gazę.

Gorąca woda

Warto napełnić butelkę gorącą wodą, a potem owinąć ją w ręcznik. Wykorzystanie jest zbliżone do poduszki – trzeba położyć się na butelce, przykładając do niej cierpiące ucho. Ból winien ustąpić.

Inne gorące kompresy

Są również różne możliwości zastosowania ciepłych okładów. Mogą to być gotowe płynne żele w foliowych workach czy woreczek z podgrzaną na patelni solą kuchenną (okład należy trzymać ok. 30 minut).

Żucie gumy

Z powodu na zawartość w gumach do żucia mentolu oraz różnych orzeźwiających substancji, łatwiej dochodzi do wentylacji przewodu Eustachiusza i oczyszczenia go z zalegających płynów. Z powodu na ruchów szczęki ból można pokonać również przez przeżuwanie jedzenia.

Masaż ucha

Ukojeniem dla ucisku ucha może również być jego masaż, który może zrobić sama osoba z obolałym uchem. Dzięki temu dochodzi do poprawy krążenia oraz usunięcia nagromadzonych wewnątrz ucha płynów. Trzeba zacząć od lekkiego głaskania ucha palcem wskazującym z góry na dół. Drugi krok to niewielkie rozciąganie ucha, płatka oraz środkowej stronie małżowiny.

[Głosów:12    Średnia:2.2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ