Chrypka to popularna choroba, którą charakteryzuje się jako dolegliwość zawodową osób dużo pracujących głosem, np. śpiewaków lub nauczycieli. Jest jednym z symptomów występujących w stanach zapalnych jamy ustnej oraz gardła, a może być również symptomem nowotworu. Chrypka pojawia się u nałogowych palaczy. Często wtóruje jej zmieniona barwa głosu, drapanie, palenie i suchość w gardle.
Nawilżanie, płukanie gardła oraz inhalacje, czyli środki na chrypkę
Podstawę w zmniejszaniu dolegliwości w zakresie jamy ustnej oraz gardła i ułatwieniu procesów regeneracji stanowi właściwe nawilżenie błon śluzowych gardła. Nie można bowiem wyleczyć żadnej zmiany chorobowej górnych dróg oddechowych bez przywrócenia im odpowiedniej wilgotności, zwłaszcza iż suche powietrze i podrażnia oraz nadwyręża gardło. Stąd również, jeśli dokucza nam chrypka, trzeba stosować znaczniejszą liczbę płynów, najlepiej powszechnie oraz średnimi łykami. Warto przy tym pamiętać, by spożywane napoje miały temperaturę pokojową i były niegazowane. Osoby uskarżające się na chrypkę powinny bowiem unikać wszelkich czynników dodatkowo podrażniających gardło (np. ostrych potraw), oszczędzać nadwyrężone struny głosowe oraz pamiętać o nawilżeniu powietrza, którym oddychają.
Sprawdzoną poprzez wielu formą na chrypkę jest płukanie gardła roztworami soli kuchennej, której przyznaje się właściwości antyseptyczne. Czasem może ona natomiast skutkować dodatkowymi rozdrażnieniami, dlatego poleca się wykorzystywanie zdecydowanie delikatniejszych, także działających antyseptycznie, przestudzonych naparów z ziół oraz mieszanek ziołowych – rumianku, tymianku i szałwii lekarskiej. Taki zabieg najlepiej wykonywać trzy razy dziennie.
Proste oraz prywatne sposoby na chrypkę
W zmniejszaniu nieprzyjemnych symptomów można zastosować szereg naturalnych metod.
Miód, propolis i ekstrakt z porostu islandzkiego (Cetraria islandica) czy syrop z agawy gwarantują działanie nawilżające, zmniejszające, pokrywają błony śluzowe jamy ustnej oraz gardła. U dzieci warto wykorzystać syrop na chrypkę zawierający ekstrakt z babki lancetowatej (Plantago lanceolata), który działa osłaniajaąco, przeciwzapalnie, powlekająco w podrażnieniach gardła, ponieważ – podobnie jak porost – zawiera śluzy roślinne. Bakteriobójczo oraz wzmacniająco działają i syrop z cebuli, a również soki z lipy, aronii czyczarnego bzu.
Na działanie układu odpornościowego (również w stanach wzmożonej wrażliwości na choroby oraz zakażenia w obszarze górnych dróg oddechowych) będzie pozytywnie wpływał wyciąg z aloesu. Ma on wartości przeciwzapalne, a zamknięte w nim polisacharydy stymulują mechanizmy obronne i regenerujące w zakresie śluzówki jamy ustnej.
Dawniej w leczeniu chrypki stosowano kompresy z ugotowanych, jeszcze gorących ziemniaków, które rozgniatano oraz wiązano w ręcznik czy szalik, który następnie przykładano do gardła. Niektórzy zastępowali je ugotowaną oraz rozgniecioną cebulą zawiniętą w lnianą ściereczkę. Takie okłady trzymano do chwili ostygnięcia papek warzywnych. Nasze babcie w konfrontacji z zachrypniętym głosem stosowały również kisiel, który dzięki swojej grubej oraz gęstej konsystencji przyjemnie oblepia gardło oraz zmniejsza nieprzyjemne odczucie drapania w gardle. Za niezwykle efektywne w leczeniu wad układu oddechowego bierze się picie wywarów z siemienia lnianego, również standardowego (w ziarenkach), jak również mielonego, bo umożliwia on dobrą ochronę oraz nawilżenie gardła. Uzależnione jest to obecnością substancji śluzowych o wartościach powlekających. Niezbędne są również napary z szałwii, rumianku, tymianku, liści selera. Trzeba je pić 2–3 razy dziennie. Ekstrakty ziołowe wykazują działanie antyoksydacyjne, a to oddziałuje na ich aktywność przeciwzapalną.
Środki na chrypkę
Dużą ulgę przyniesie również wykorzystywanie pigułek do ssania na chrypkę, zwłaszcza ziołowych, dostępnych w aptekach. Pastylki do ssania zawierają między innymi wyciągi z szałwii, rumianku, tymianku oraz podbiału, dzięki czemu zwiększają ilość wydzielanej śliny, a to przynosi odpowiedniejsze nawilżenie strun głosowych oraz wieększe złagodzenie bólu gardła. Dobre są środki mające w składzie ekstrakt z porostu islandzkiego i wyciąg z korzenia prawoślazu. Elementy te tworzą na śluzówkach delikatny film, który zabezpiecza ją przed wpływem negatywnych elementów zewnętrznych, a również zapewnia optymalni stopień nawilżenia śluzówek, co stanowi jeden z pierwszych warunków pozbycia się chrypki.
Dla dzieci po 3. rok życia dostępne są lizaki na gardło, które uśmierzają ból gardła oraz wykazują przedłużone działanie na śluzówkę. Lizaki nawilżają i przynoszą ulgę. Efektywny w usuwaniu choroby może wykazać się również syrop. Tenże sprawdza się dobrze u dzieci. Łagodzi rozdrażnienia gardła, działa łagodząco oraz struny głosowe, zmniejsza odczucie drapania w gardle. W aptekach warto poszukiwać środków mających w składzie laktoferynę, czyli naturalnie białko, które spełnia wiele istotnych ról fizjologicznych – odpowiada za ochronę oraz nawilżanie śluzówki gardła i ma działanie antybakteryjne. Wspomagająco w leczeniu chrypki farmaceuta może polecić aerozol z gliceryną do używania w jamie ustnej, który łagodnie nawilża błonę śluzową w stanach jej nadmiernego wysuszenia czy rozdrażnienia.