Na brak apetytu u dziecka narzeka wiele mam. Sen z powiek spędza nim sytuacja, w której dziecko nie chce jeść i grymasi przy stole. Wówczas należy się zastanowić się, dlaczego dziecku brakuje apetytu i co robić, kiedy dziecko nie chce jeść? Jednym ze sposób na sposobów na pobudzenie apatytu dzieci są specjalne suplementy diety. Takie preparaty na apetyt dla dzieci dostępne są w postaci syropów i tabletek. Zarówno syropy na apetyt dla dzieci, jak i tabletki pobudzają łaknienie, dzięki czemu dziecko jest normalnie odżywiane.

Brak apetytu u dzieci

Brak apetytu u dzieci to częsty problem, z którym muszą się borykać niemal wszystkie mamy. Czasem zjedzenie posiłku stanowi prawdziwą próbę cierpliwości i nerwów. Co może być tego przyczyną? Dlaczego dziecko nie chce jeść i co zrobić, żeby temu zapobiec? Jedną z przyczyn trudności w jedzeniu normalnych posiłków mogą być przekąski zjadane między posiłkami. Jeśli między obiadem a kolacją dziecko zje dużego batona, to zaspokoi nim zapotrzebowanie energetyczne (tyle że będą to puste kalorie), a ponadto cukier obecny w słodyczach zahamuje odczuwanie głodu. Czasem dzieci grymaszą przy jedzeniu i nie chcą spożywać posiłków, ponieważ są chore. Niektóre schorzenia objawiają się brakiem apetytu i dopiero ich wyleczenie spowoduje, że malcowi powróci dawny apetyt. Zdarza się, że dziecko odmawia zjedzenia czegoś, bo zwyczajnie dana potrawa lub produkt nie bardzo mu smakują. Spróbuj znaleźć jakiś substytut danego pokarmu i postaraj się nakarmić nim swojego malucha. Leczenie braku apetytu u dzieci powinno się zacząć od zdiagnozowania przyczyny tego stanu.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Mając to na uwadze, można zrozumieć, dlaczego na różnych etapach rozwoju pojawiają się problemy z jedzeniem. Niektóre niemowlęta buntują się już w pierwszych miesiącach życia, jeśli rodzice próbują je zmusić do wypicia zbyt dużej ilości mleka, jeśli pierwsze pokarmy stałe wprowadza się nagle i nie mają szansy się do nich przyzwyczaić albo, jeśli są karmione, kiedy nie mają na to ochoty. W wieku półtora roku dzieci często stają się bardziej wybredne, ponieważ nie przybierają już tak szybko na wadze, mają bardziej zdecydowane poglądy, a czasem, dlatego, że wyrzynają im się ząbki.

Brak apetytu u dzieci

Jak radzić sobie, gdy dziecko nie chce jeść i co będzie najlepsze na apetyt dla niejadka?

Nakłanianie do jedzenia tylko odbiera im apetyt i pogarsza sytuację. Problemy z jedzeniem bardzo często pojawiają się podczas rekonwalescencji. Pełni niepokoju rodzice wmuszają jedzenie malcowi, który jeszcze nie odzyskał apetytu po chorobie, a wywierana przez nich presja wywołuje prawdziwy jadłowstręt. Nie wszystkie problemy żywieniowe zaczynają się od nakłaniania do jedzenia. Dziecko może przestać jeść, bo jest zazdrosne o nowego braciszka lub siostrzyczkę albo się czymś martwi. Niezależnie od pierwotnej przyczyny, niepokój rodziców i zmuszanie dziecka do jedzenia mogą pogłębić problem.

Tabletki na apetyt dla dzieci

Preparaty na apetyt dla dzieci powinny zostać wprowadzone do ich diety tylko wówczas, gdy nie pomogą inne sposoby na poprawę apetytu u dzieci. Dobrze jest skonsultować z pediatrą podawanie takiego preparatu nawet, jeśli jest on dostępny w aptece bez recepty. Najłatwiej przyswajalnymi preparatami są wszelkiego rodzaju płyny dla dzieci. Mogą to być np. syropy na apetyt dla dzieci o owocowych smakach uwielbianych przez dzieci. Preparaty mogą mieć też postać tabletek, choć może się pojawić problem z ich połykaniem. Dobrze jest, jeśli tabletki na apetyt dla dzieci mają postać owocowych pastylek do ssania o ciekawych kształtach i zapakowanych w kolorowe pudełka. Wówczas dzieci chętnie po nie sięgają. Skład preparatów poprawiających apetyt dzieci zawiera m.in:

pepsynę – jest to enzym wydzielany przez błony śluzowe żołądka, który bierze udział w trawieniu białek;

kwas cytrynowy – podnosi aktywność pepsyny;

witaminę C;

wyciąg z aloesu.

Preparaty podnoszące apetyt dzieci pomagają także w przypadku niestrawności żołądka, zaburzeń wydzielania soku żołądkowego, bezkwaśności.

Jeśli nie chcesz stosować preparatów na pobudzenie apetytu, możesz spróbować innych sposobów, takich jak choćby uatrakcyjnienie posiłku poprzez specjalne udekorowanie i niecodziennie podane.

Brak apetytu u dziecka – podjadanie i słodycze

Trudno oczekiwać, że dziecko będzie miało ochotę na właściwe posiłki, jeśli między nimi zjada mnóstwo „drobnych” przekąsek. Warto uporządkować codzienne zwyczaje żywieniowe i proponować dziecku 5 posiłków – 3 większe i 2 dodatkowe. Oprócz tego dobrze zwrócić uwagę na to, co dziecko pije – słodkie soczki czy „wody” smakowe mogą odbierać apetyt, zamiast nich wystarczy czysta woda. Słodycze warto maksymalnie ograniczyć, najlepiej przygotowywać je samodzielnie, wykorzystując do tego celu świeże lub suszone owoce. Jest to ważne nie tylko wtedy, kiedy chcemy pobudzić apetyt u dziecka, ale również jeśli zależy nam na lepszej odporności i zachowaniu malucha – dodatki stosowane w słodyczach nadmierne pobudzają i stanowią ważną przyczynę zaburzeń zachowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ