Wzrok jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie dostrzec otaczający nasz świat, dlatego pełni ważną rolę w rozwoju dzieci. I właśnie z tego powodu powinniśmy już od samego początku zadbać o prawidłową stymulację tego zmysłu. Co ciekawe, niemowlaki nie widzą od urodzenia tak jak my. Wzrok, tak jak wszystko inne, rozwija się u dzieci latami. Dopiero po latach mózg dziecka jest w stanie odbierać sygnały podobnie jak u nas. Wcześniej, niemowlaki widzą świat wyraźnie tylko do odległości około 25 cm, i to w czarno-białych barwach.
Z czasem nasz maluch widzi świat wyraźnie na coraz większe odległości. Już około 1 miesiąca życia są w stanie reagować na zmianę natężenia światła, około 2 miesiąca już zauważa różne osoby wokół niego i jest w stanie nawiązać kontakt wzrokowy. Natomiast do 3 miesiąca życia mózg pociech nie jest w stanie nałożyć na siebie obrazu z obydwu oczu, co znaczy tyle, że nie jest w stanie widzieć przestrzennie. Mając 6 miesięcy maluch jest już w stanie odróżniać osoby znajome od nieznajomych. Natomiast dopiero około 8 miesiąca życia, maluch uczy się prawidłowo rozróżniać kolory. I mimo, że wzrok rozwija się aż do ósmego roku życia, to jeśli w pierwszych latach nie nauczymy mózgu dziecka odbierać bodźce prawidłowo, to te straty będą niezwykle trudne do nadrobienia.
Dlatego tak ważne jest wspieranie prawidłowego rozwoju wzroku dziecka. Służyć ku temu może wiele rzeczy. Jedną z nich jest przebywanie z dzieckiem na świeżym powietrzu, ponieważ światło słoneczne bardzo pozytywnie wpływa na ten zmysł. Oczywiście powinniśmy pamiętać o ochronie wrażliwych oczu dziecka, np. poprzez okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV (zobacz na http://www.zabobon.pl/wzrok-niemowlaka/). Nieocenioną pomocą również może okazać się kapelusz lub czapka z daszkiem. Również nie powinniśmy palić przy dziecku papierosów, ponieważ dym drażni jego oczy. Nie dawajmy także dziecku żadnych tabletów, telefonów itp., ponieważ światło niebieskie, które emitują działa niekorzystnie na rozwój jego wzroku. Powinniśmy się także bawić z dzieckiem zabawkami, zmieniając ich położenie, przesuwając, przybliżając, oddalając. Sprawdźmy, czy niemowlak wodzi za nimi wzrokiem.
Nieocenioną pomocą okażą się nam także książeczki dla dzieci z obrazkami. Warto również sprawdzić czy oczy dziecka rozwijają się prawidłowo – pokazując książeczkę zakryjmy jedno, a następnie drugie oko. Gdy dziecko zacznie się buntować, to znaczy że jednym okiem widzi gorzej i warto to skonsultować z lekarzem. Ważna jest również dieta, dostarczająca dziecku wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju substancji odżywczych.
Przeczytaj też: http://www.mamaprzedszkolaka.pl/czy-dzieci-nasladuja-zachowania-doroslych/