Duże kolorowe zabawki na kółkach, na których dziecko może się poruszać i pchać, wyposażone w kierownicę, niekiedy wydające dźwięki, świecące, a także wzbogacone w wiele ciekawych opcji wspierających rozwój i poznawanie świata oraz uatrakcyjniających zabawę – mowa oczywiście o jeździkach, które są pierwszymi pojazdami na kółkach naszych dzieci. Przeznaczone są dla malców do 3 lat, mogą bawić się nimi nawet niechodzące dzieci, dla których będą stanowiły świetne wsparcie podczas nauki chodzenia.

Wiele propozycji

Jeździki dla dzieci przybierają kształty samochodzików, zwierzaków, skuterów czy rowerków, a ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do ok. 300 zł. Podczas wyboru nie powinniśmy jednak sugerować się jedynie względami estetycznymi i ceną.

Dla najmłodszych dzieci – tych dopiero stawiających pierwsze kroki – najlepszym rozwiązaniem będzie jeździk-pchacz, który wyposażony jest w rączkę do prowadzania zabawki. Początkowo będzie to doskonała asekuracja podczas nauki chodzenia, a w późniejszym etapie niezastąpione akcesorium wspierające ćwiczenie równowagi i koordynacji. Nieco starsze dzieci swobodnie mogą od razu rozpocząć jazdę na zabawce. Najważniejsze jest to, aby dobrać model dopasowany do wzrostu malucha – lepiej zdecydować się na delikatnie większy, do którego dziecko podrośnie, ponieważ za mały jeździk będzie niewygodny i szybko stanie się bezużyteczny. Kwestią absolutnie podstawową jest również wybór zabawki bezpiecznej – o gładkich kształtach, dużych, mocno przytwierdzonych elementach (których nie można połknąć) oraz posiadającej wszelkie atesty. Bardzo ważna jest stabilność zabawki oraz waga – zbyt ciężka nie będzie dawała możliwości ruchu, a za lekka może sprawić, że dziecko będzie się chwiało i przewracało podczas jazdy.

Dlaczego warto kupić dziecku jeździk?

Tak jak wspomnieliśmy, jeździk to przede wszystkim pomoc w nauce chodzenia i stabilizacji ciała. Dziecko uczy się rozkładać siły oraz utrzymywać prawidłową postawę. Zabawka pomaga również w wypracowywaniu koordynacji oraz w rozwoju mięśni, a także jest świetnym sposobem na zachęcenie do aktywności ruchowej. Dzieci wprost uwielbiają jeździć na tych kolorowych zabawkach, a co ważne mogą robić to zarówno w domu, jak i na podwórku. Taka forma spędzania czasu jest korzystna również dla pracy mózgu malucha – stymuluje bowiem pracę obu półkul mózgowych. Warto podkreślić, że, zabawa na jeździku umożliwia rozwój przymiotów psychoruchowych, a więc uczy dziecko logicznego rozumowania związanego z zależnościami między włożoną siłą a szybkością poruszania się. Dodatkowe bodźce w postaci piszczałek, kolorowych aplikacji i światełek jeszcze bardziej przyciągają zainteresowanie malca. To świetne przygotowanie do nauki jazdy na prawdziwym rowerze – dziecko wie, jaką postawę przybrać, potrafi kierować i utrzymywać równowagę, skupić się na wykonywanej czynności i odpowiednio rozkładać siły.

Źródło: Manito.pl – Zabawki dla dzieci

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ