Gdy nasze serce z jednego powodu jest niedokrwione, brak w nim świeżej krwi, wówczas pojawiają się ogromne kłopoty. Koronografia, to sam z wielu zabiegów, które składa się, by sprawdzić stan żył oplatających nasze serce. Jednak nie jest toż sposób lecznicy, to stanowi on konieczny oraz niezwykle istotny do możliwości przyszłego leczenia, by w ogóle ważna było sprawdzić co się dzieje w przestrzeni naszego serca. Jak się go przeprowadza, jak się do niego przygotować o tym dowiesz się z dalszej stronie artykułu.

Czym jest również na czym polega koronografia

Koronografia jest zabiegiem kontrolnym, który odbywa się w sytuacji podejrzenia ograniczenia światła naczyń krwionośnych czy wykrycia różnych wady w strefie serca. W trakcie zabiegu wpuszcza się do żył kontrast, który uwidoczni je na specjalistycznym sprzęcie, tak, by specjalista mógł dobrze obejrzeć którędy przechodzą, gdzie pojawiają się zmiany oraz lub wszystkie pracują poprawnie. W ostatnim czasie specjalista może także określić prawidłową czy nie pracę serca.

Kiedy wykonuje się koronografię

Koronografia przeprowadzana jest gdy zleci nam to specjalista, analizowania nie odbywa się na życzenie, bo jest dość skomplikowane oraz wymaga odpowiedniego przygotowania. Do skierowania na koronografię specjalista może zlecić, jeśli podejrzewa pewne dolegliwości. Najczęściej powodem jest potwierdzenie dolegliwości wieńcowej po zrobieniu uprzednich badań, które potrafią o niej świadczyć. Jeśli analizowania zrobione do tej chwili sugerują o zaawansowanej formie dolegliwości wieńcowej serca, wówczas badanie wykonywa się w trybie pilnym, jeśli zawsze jest toż ciężka oraz długa formę oraz nie ma wskazań do natychmiastowego analizowania oraz leczenia, to można poczekać zdecydowanie dłużej na tenże sposób. W jakim celu składa się koronografię. Koronografia polega na sprawdzenia w którym bycie są żyły oraz tętnice w strefach serca, a i te, które do niego wchodzą oraz z niego wychodzą. Celem może być potwierdzenie pewnych wad czy zobrazowanie zmian będących w ciągu krwionośnym przed operacją, by było wiadomo jak się poruszać oraz które były naprawiać.Koronografia pozwala na wykrycie: wad zastawek serca, niedokrwienność, rozwarstwienie czy tętniaki aorty, przebyty zawał czy stan zapaści, po problemach sercowych bez odkrytej podstawy jak zatrzymanie akcji serca, silne stany wad wieńcowych, możliwość zmian w tętnicach, diagnostyka tętnic wieńcowych, aorty itp.

Przeciwwskazania do zrobienia koronografii

Zasadniczo brak jest pewnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegu koronografii, ze powodu na uczulenie można podać inny środek kontrastujący, natomiast badanie może kończyć się na cierpiących naczyniach krwionośnych, jest toż wręcz ułatwienie dla specjalisty w prowadzeniu badań oraz leczenia pacjenta. Natomiast czasem zdarzają się pewne dolegliwości, które potrafią wywołać odłożenie w okresie zabiegu koronografii, natomiast dzieje się to po uzgodnieniu działania z pacjentem. Potrafią więc być takie zaburzenia jak: długotrwałe dolegliwości nerek o zaawansowanym stadium, obrzęk płuc, wysięki, niedawny udar mózgu, silna niedokrwienność, nadciśnienie tętnicze, dolegliwość, która ogranicza możliwość przeżycia pacjenta jak nowotwór lub AIDS

Koronografia

Jakprzygotować się do zabiegu koronografii

Koronografia wymaga udania się do szpitala wcześniej niż dzień, w trakcie hospitalizacji chory zostanie dobrze przygotowany do zabiegu. Warto poinformować lekarza prowadzącego o przyjmowanych lekach, bo możliwe, iż większość z nich należy będzie na trzy dni przed zabiegiem odstawić, są to na przykład środki cukrzycowe. Część odstawia się tylko na dzień. Z tego względu konieczna jest konsultacja z specjalistą prowadzącym. Przed samym zabiegiem, to oznacza w jego dniu wykonane zostaną analizowania takie jak: morfologia krwi, oznaczenie grupy krwi, analizowania biochemiczne i koagulogram. I istotne jest dobre nawadnianie się, by nie doprowadzić do odwodnienia, jeśli jesteśmy na dolegliwości nerek, warto wypić więcej tego dnia!

Jak przebiega zabieg koronografii

Pierwszy etap zabiegu

Zabieg koronografii przeprowadzany jest bez znieczulenia ogólnego, a tylko z miejscowym, można także dostać środki zmniejszające rozciągnięcie, co za tym idzie, chory jest cały okres świadomy podczas analizowania. Nie zamierza natomiast powodów do obaw. Zabieg wykonywa się w pozycji leżącej, zależnej z tego, przez którą tętnicę specjalista będzie się dostawał do naczyń wieńcowych. Chory jest podpięty pod całą aparaturę kontrolującą jego prace życiowe.

Drugi etap zabiegu

Potem nakłuta jest tętnica oraz wprowadzona igła, jest także założona koszulka konieczna do tego sposobu, jest toż dosyć nieprzyjemny moment dla pacjenta. Potem zakładane jest cewnikowanie przez które kilkukrotnie zostanie wprowadzony kontrast, by uwidocznić były na obrazie RTG. Całe badanie jest rejestrowane, by specjalista mógł ponownie, na spokojnie obejrzeć wyniki, natomiast może ważyć chociażby w trakcie trwania zabiegu. Dodatkowo kontrast może zostać wprowadzony głębiej – aż do serca by sprawdzić jego stan. Istotne jest by chory komunikował jak się czuje oraz zdecydowanie poinformował lekarza przeprowadzającego zabieg jeśli coś wyraźnie dzieje się źle oraz chory źle się czuje.

Trzeci etap zabiegu

Po nagraniu obrazu RTG z uwidocznionym kontrastem zabieg odbywa się wraz ze zdjęciem całej aparatury i zabezpieczeniem nakłuwanej tętnicy.

[Głosów:9    Średnia:1.9/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ