USG jamy brzusznej jest badaniem kontrolnym, nie jest żadną poważną operacją, a tylko badaniem, które może wyjaśnić pewne dolegliwości. Ważna jest stworzyć w każdym szpitalu, jeśli zleci je nam specjalista, czy również na indywidualne życzenie, natomiast wówczas konieczne jest zapłacenie za badanie. Pomimo to, warto w miarę często chodzić na usg jamy brzusznej by stale sprawdzać stan wnętrzności oraz w porę zainterweniować w wypadku rozwoju niepożądanej dolegliwości.
Czym jest badanie USG jamy brzusznej?
Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej pozwala uwidocznić na monitorze strukturę tych organów wewnętrznych ciała, które znajdują się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę przyłożoną do powierzchni skóry. Badanie to nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego (jak ma toż miejsce np. w wypadku RTG jamy brzusznej). USG jamy brzusznej jest przeprowadzane w ciągu rzeczywistym oraz już w jego trakcie można zidentyfikować ewentualne wady. Odmiennie jest w wypadku analizowania RTG, gdzie interpretacja obrazu jest możliwa dopiero po wykonywaniu prześwietlenia. W USG jamy brzusznej można nie tylko zweryfikować narządy wewnętrzne, takie jak wątroba lub nerki, ale także przepływ w naczyniach, które je odżywiają czy są głównymi naczyniami organizmu ludzkiego (aorta brzuszna). Jest temu tzw. badanie Dopplerowskie.
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
W dniu USG jamy brzusznej najlepiej załóż wygodne, luźne, niekrępujące ruchów ubranie. Przed rozpoczęciem USG specjalista może poprosić Cię o zdjęcie czy podciągnięcie ubrania do góry w celu odsłonięcia badanej strefie. Niezbędne może się także wykazać zdjęcie biżuterii (np. kolczyka w pępku).
Gdy w czasu 2 dni poprzedzających ultrasonografię wykonywano u Ciebie analizowania obrazujące górny odcinek przewodu pokarmowego z wykorzystaniem środka kontrastującego (np. barytu), poinformuj o tym specjalisty, jaki będzie robił USG jamy brzusznej. Baryt może jeszcze znajdywać się w Twoim przewodzie pokarmowym, przez co utrudni czy chociażby uniemożliwi odpowiednie uwidocznienie organów.
Szczegółowe przygotowanie zależy od typu wykonywanego analizowania USG jamy brzusznej:
w wypadku USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony i trzustki, specjalista może Ci zalecić w dniu poprzedzającym badanie wykorzystywanie kuracji niskotłuszczowej czy chociażby nieprzyjmowanie żadnych pokarmów przez 8 do 12 godzin przed USG;
w wypadku USG nerek, na blisko godzinę przed wykonaniem analizowania możesz zostać poproszony/a o wypicie od 4 do 6 szklanek płynów (w celu wypełnienia pęcherza moczowego); możesz też zostać poproszony/a o niejedzenie przez 8 do 12 godzin.
Zapytaj specjalisty zlecającego Ci USG jamy brzusznej, jak dobrze powinieneś/powinnaś przygotować się do analizowania.
USG jamy brzusznej – jak zatem działa?
Aparat do USG składa się z konsoli z ekranem, na którym w trakcie analizowania będą uwidaczniane organy jamy brzusznej. Z konsolą związana jest głowica, przykładana przez specjalisty bezpośrednio do Twojej skóry. Głowica wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od organów jamy brzusznej oraz potem wracają do głowicy. Można to powiedzieć, iż sonda „nasłuchuje” echa, które dochodzi do niej po tym jak wyemitowała dźwięki (podobnie jak czynią to nietoperze, lokalizujące w tenże rób w ciemnościach przeszkody, lub również statki podwodne). Dzięki pomiarowi tych fal zwrotnych można zweryfikować, w której odległości znajduje się organ, jaki jest jego rozmiar, kształt, spoistość (lub jest narządem twardym, wypełnionym płynem, itp.) Uzyskany dzięki temu obraz ultrasonograficzny jest już widoczny na ekranie.
Jak wskazuje badanie USG jamy brzusznej?
W wypadku części badań ultrasonograficznych specjalista poprosi Cię o danie się na wznak na wskazanej kozetce/leżance. Potem nałoży na sondę żel. Jest on niezbędny do lepszego przekazywania i odbierania fal. W trakcie analizowania USG jamy brzusznej specjalista może poprosić Cię o zmianę pozycji czy wstrzymanie na chwilę oddechu. Po przeprowadzeniu analizowania USG jamy brzusznej poproś o ligninę, dzięki której usuniesz resztki żelu z powierzchni swojej skóry. Potem możesz się ubrać oraz poczekać na zewnątrz gabinetu. W przeciągu paru minut specjalista przygotuje opis analizowania. Badanie USG jamy brzusznej trwa maksymalnie do 30 minut (zwykle tylko parę minut).
Samopoczucie w trakcie i po badaniu
W części wypadków USG jamy brzusznej jest badaniem, jakie jest wykonywane szybko oraz bezboleśnie.
Po tym, jak ułożysz się na wskazanej leżance/kozetce specjalista przyłoży do skóry Twojego brzucha głowicę, na której będzie spotykał się żel. Potem będzie przesuwał ją w innych kierunkach w celu uwidocznienia poszczególnych organów. Podczas dociskania głowicy do skóry nie powinno pojawiać się odczucie dyskomfortu. Gdy natomiast już przed badaniem jest u Ciebie bolesność strefie brzucha, podczas analizowania możesz być mały dyskomfort, a w czasach, kiedy specjalista będzie bardzo przyciskał głowicę do powierzchni skóry – chociażby ból. Podczas analizowania Dopplerowskiego możesz usłyszeć odgłos tętna, mający w pulsujący szum w okresie wykonywania dokładnego pomiaru przepływu krwi. Po badaniu USG jamy brzusznej możesz bez żadnych ograniczeń powrócić do wykonywania codziennych pracy (chyba, iż specjalista zaznaczy odmiennie).