Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego rodzica. Wiążemy z nim mnóstwo nadziei, ale też często obawiamy się, jak spełnimy się w nowej roli i podołamy opiece nad maluszkiem. Zanim nadejdzie ten dzień, warto się do niego dobrze przygotować. W jaki sposób?

Przede wszystkim należy skompletować wyprawkę do szpitala, czyli torbę, w której znajdą się wszystkie niezbędne rzeczy dla nowonarodzonego dziecka. W takiej torbie powinny się również znaleźć rzeczy dla przyszłej mamy. W przygotowaniu wyprawki często pomocne są porodówki, które  udostępniają odpowiednią listę. Wystarczy zadzwonić do szpitala i zapytać, czy można ją uzyskać. Być może została też umieszczona na stronie internetowej szpitala. Warto pamiętać, że spis wyszczególnionych rzeczy może się różnić w zależności od tego, który szpital go przygotował. Jednak większość przedmiotów z pewnością będzie się powtarzać niezależnie od placówki.

Wyprawka dla dziecka

Przygotowując wyprawkę dla noworodka, musimy pamiętać o jednorazowych pieluchach w najmniejszym rozmiarze. Potrzebne będą też pieluszki tetrowe, rożek, kocyk, ręcznik dla maluszka oraz ubranka. Na liście przygotowanej przez porodówkę najczęściej są:

  • 3 bawełniane kaftaniki,
  • 3 pajacyki,
  • 3 pary śpiochów,
  • 2 pary skarpetek,
  • 2 pary rękawiczek niedrapek,
  • 2 bawełniane czapeczki bez wiązania.

Należy pamiętać, by wszystkie ubranka i inne tekstylia dla maluszka wyprać w proszku odpowiednim dla dzieci od pierwszych dni życia. Często zamiast proszku mamy stosują płatki mydlane.

Poza ubrankami, rożkiem, ręcznikiem, kocykiem i pieluszkami potrzebne będą też kosmetyki. Do kąpieli dziecka należy nabrać mydełko lub płyn odpowiedni dla noworodków. Potrzebną będą też patyczki kosmetyczne dla dzieci oraz preparat do pielęgnacji kikuta pępkowego. Każda mama powinna też zabrać chusteczki nawilżane dla najmłodszych oraz maść na odparzenia.

W dniu wyjścia ze szpitala potrzebne będzie ubranko dopasowane do panującej na zewnątrz pogody oraz fotelik samochodowy dla najmłodszych dzieci. Odpowiedni model fotelika można znaleźć na stronie https://www.wozki-foteliki.pl.

Torba dla mamy

W torbie do szpitala powinny się jednak znaleźć nie tylko rzeczy dla dziecka, ale również dla mamy. Co konkretnie? I w tym przypadku warto skontaktować się z porodówką. Choć tu również mogą występować różnice w przedmiotach wyszczególnionych na listach konkretnych szpitali, to z całą pewnością na żadnej z nich nie powinno zabraknąć poporodowych podpasek, koszuli do porodu oraz koszuli do karmienia. Warto zabrać ze sobą również przynajmniej dwie duże wody do picia i przekąski (np. herbatniki). Potrzebne będą przybory toaletowe oraz dwa ręczniki. Do karmienia najlepiej zabrać stanik z odpinanymi miseczkami (a najlepiej dwa takie staniki) oraz wkładki laktacyjne.

Koniecznie należy pamiętać też o zabraniu ze sobą niezbędnych dokumentów, w tym dowodu tożsamości oraz potrzebnych wyników badań. W dniu wyjścia ze szpitala potrzebne będzie odpowiednie ubranie. Warto pamiętać, że kobieta zaraz po porodzie rzadko wraca do swojej dawnej sylwetki. Dlatego najlepiej sprawdzają się luźne dresy lub po prostu ubranie ciążowe.

Wyprawka do szpitala to ważny element przygotowań na narodziny dziecka. Torbę z wszystkimi niezbędnymi rzeczami warto spakować przynajmniej na dwa miesiące przed planowanym terminem porodu. Pozwoli to rodzicom w spokoju oczekiwać na maluszka i uniknąć stresu, jaki wiąże się z przygotowywaniem wyprawki na ostatnią chwilę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ