Jeśli nasze uczucie nie bije we odpowiednim rytmie, odczuwamy częsty dyskomfort z względu nagłych skoków prędkości bicia serca to warto udać się do kardiologa. Wszystko to potrafi być etiologią arytmii serca, która że być wywołana mikrouszkodzeniami mięśnia serca. Że w tym jest podstawa naszej arytmii zostaniemy skierowani na zabieg, warto by odbył się jak najszybciej, ponieważ arytmia może skutkować mnóstwo różnych niepożądanych skutków. Jeśli pierwsza jednostka szpitalna oferuje nam wizytę za mnóstwo miesięcy warto zapytać, gdzie może zrobić się to już oraz tam złożyć skierowanie na operację ablacji.

Co toż jest zabieg ablacji

Zabieg ablacji polega na wprowadzeniu przez tętnicę udową specjalnego urządzenia – elektrody, którą specjalista jest w stanie kierować. Jest ona dana na profesjonalnym wysięgniku, jakim to specjalista steruje. Podąża on tętnicą udową aż do serca. Wszystko specjalista jest w stanie śledzić na monitorze, a tenże rozwiązanie jest najmniej inwazyjny oraz najbezpieczniejszy, ponieważ nie potrzeba znieczulenia ogólnego ani rozcinania mostka oraz klatki piersiowej by wykonać zabieg. Kiedy elektroda dotrze na miejsce, gdzie uszkodzone jest serce specjalista uruchamia rozgrzewanie się elektrody by zagrzać oraz przypalić uszkodzone miejsce. Jak to przyjdzie stopniowo wyprowadza się elektrodę.

Wskazania do wykonania ablacji – kiedy wykonać ablację

Do ablacji wskazania są wówczas, jeśli jest rodzaj tachykardii, tachyarytmii, arytmii serca oraz różne pochodne. Do samego zabiegu skierować musi specjalista kardiolog, więc konieczna jest wizyta u niego jeśli podejrzewamy któreś ze zaburzeń. Zleca on wówczas wykonanie dodatkowych testów jak ekg lub badanie wysiłkowe na bazie którego określa dolegliwość a wtedy może wysłać na zabieg. Najczęstszymi wskazaniami do ablacji są: migotanie komór, migotanie przedsionków, arytmia, powszechnie skurcz nadkomorowy czy komorowy, arytmia spowodowana uszkodzeniem mięśnia. Jak przygotować się do ablacji. Przed ablacją niezbędna jest szczera rozmowa z specjalistą prowadzącym, by określić personalne zachowania pacjenta, znaczy to, iż należy opowiedzieć o wszelkich przyjmowanych lekach, ewentualnych lękach oraz fobiach i zdecydowanie o alergiach! Wówczas specjalista ustali które środki można nam stosować przed operacją, a których nie i gdy liczymy się zjawić na operację. Przed samą operacją warto walczyć o położenie do szpitala gdzie będzie wykonywać się zabieg jednak na dzień przed. Na sam zabieg należy być na czczo co znaczy unikanie posiłków przez 8 godzin, a napoi oraz płynów przez 4. Uczą się w to także używki jak papierosy, których nie należy palić przed zabiegiem. Dodatkową informacją jest, by zdecydowanie dokładnie oczyścić z włosów obie pachwiny to znaczy ogolić je czy wydepilować ponieważ mogą przeszkadzać w zabiegu.

Ablacja a przyjmowane środki

Należy pamiętać, iż by specjalista mógł prawidłowo zidentyfikować dolegliwości należy powiedzieć o przyjmowanych lekach, ponieważ możliwe, iż potrzebne będzie odstawienie ich na okres operacji, by nie zaburzyły jej procesie!

Ile trwa ablacja

Zazwyczaj ablacja trwa od godziny do paru ze powodu na bardzo trudny oraz delikatny zabieg przeprowadzany na tak istotnym organie jak mięsień serca.

Ablacja

Na czym polega ablacja – przebieg ablacji

Ablacja to bardzo wrażliwy oraz skomplikowany zabieg, który kończy się dzięki specjalistycznym aparatom oraz komputerom, które prowadzą elektrodę zdecydowanie łatwo niż ludzka dłoń. Zabieg wykonywa się na sali pracowni elektrofizjologii pod podobnym sprzętem jakiego stosuje się także do wszczepiania rozruszników oraz zastawek w serce. Chory musi dać się na plecach tak by dojście do tętnicy było szybko dostępne oraz widoczne. Potem stosowane jest znieczulenie, tylko w sporadycznych wypadkach ogólne, ponieważ nie jest ono potrzebne. Potem nakłuwa się metalową igłą tętnice, zmienia igłę na plastikową oraz myśli tak zwana koszulka, która umożliwi wprowadzenie sondy do tętnicy. Kiedy sonda dotrze do uszkodzonego miejsca odbywa się sama ablacja czyli termiczne zniszczenie miejsca, które powoduje arytmie lub częstoskurcze. Jeśli ten etap przebiegnie pomyślnie wyjmowana jest elektroda (i w ostatnim wypadku wszystko sterowane jest komputerowo) z tętnicy a chory odwożony jest do sali na odpoczynek, który winien być co najmniej 6 godzin podczas których chory nie będzie się ruszał a tylko był na wznak. Co zrobić by ablacja była dobra – zachowanie po ablacji. Już po zabiegu konieczny jest odpoczynek, który winien być co najmniej 6 godzin spędzonych płasko na plecach bez gwałtownych ruchów nogą, na której przeprowadzany był zabieg. Wszystko po to, by tętnica mogła się zagoić oraz nie pękała powodując niezwykle szkodliwe krwotoki. Po zabiegu z kolei winni dostać tygodniowe zwolnienie jeśli pracujemy fizycznie, ponieważ nie należy wykonywać zbyt aktywnych pracy jak marsz, bieganie, dźwiganie lub zwykłe przysiady. W innym razie możemy narazić się na pęknięcie tętnicy w pomieszczeniu gdzie był zabieg. Po tygodniu należy udać się do kardiologa na kontrolę jeśli wszystko jest normalnie w wypadku pojawienia się dziwnych symptomów jak temperatura, siniaki czy inne niezwłocznie należy udać się do szpitala czy pogotowie!

[Głosów:7    Średnia:2.4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ