Niewydolność krążenia to uszkodzenie pracy serca. Jakie mogą być przyczyny niewydolności krążenia? Jakie objawy daje choroba? Jak można zdiagnozować niewydolność krążenia i jak przebiega leczenie?

Na czym polega niewydolność krążenia

Niewydolność krążenia jest stanem, w których dochodzi do groźnego dla życia zmniejszenia przepływu krwi w ciele. Niedostatecznie ukrwione narządy przestają normalnie funkcjonować, co w skrajnych wypadkach prowadzi do obrzęku płuc a więc realnego zagrożenia życia. Krew transportuje bowiem niezbędny do życia tlen, a gdy go zabraknie odczuwamy nieprzyjemne objawy. Niewydolność krążenia może nastąpić nagle i wtedy mówimy o jej ostrym przebiegu lub stopniowo się nasilać, to tzw. postać przewlekła. Przyczyny niewydolności krążenia mogą wynikać ze złej pracy serca, które nie jest w stanie pompować krwi lub dotyczyć krążenia obwodowego a więc niezależnego od serca.

Niewydolność krążenia – jakie funkcje pełnią lewa i prawa komora?

Lewa komora pompuje krew bogatą w tlen przez tętnicę główną (aortę) i dalej przez coraz mniejsze naczynia do wszystkich narządów organizmu. Następnie odtlenowana już krew wraca żyłą główną górną i dolną (które zbierają krew ubogą w tlen z całego organizmu) do prawej komory. Ta pompuje krew do pnia płucnego i dalej do naczyń płuc, by mogła wysycić się tlenem. Następnie utlenowana krew kierowana jest w stronę lewej komory. Jeśli lewa komora serca nie funkcjonuje prawidłowo, zmniejsza się wyrzut krwi do aorty, co może doprowadzić do niedokrwienia narządów. Z kolei niewydolność prawej komory sprawia, że nie jest ona w stanie odebrać krwi odtlenowanej, w związku z tym dochodzi do zalegania krwi, a co za tym idzie – wzrostu ciśnienia w krążeniu płucnym.

Niewydolność krążenia – objawy

będzie dawała różne objawy w zależności od miejsca uszkodzenia serca. Dla niewydolności lewej komory charakterystyczne będzie duża męczliwość, duszności a nawet zasinienie skóry. Objawy mogą być kojarzone z chorobą niedokrwienną serca. Ponadto dokuczają bóle w klatce piersiowej. Jeśli taki stan będzie się przedłużał, to może doprowadzić do niedokrwienia mózgu. Organizm broni się wtedy tracąc przytomność. Niewydolność prawej komory przebiega już nieco inaczej, ponieważ jest związana z zaleganiem krwi w organizmie, która nie jest na bieżąco odprowadzana do lewej komory. Objawem tej niewydolności krążeniowej jest charakterystyczny obrzęk wokół kostek. Chory odczuwa także napierający ucisk pod prawymi żebrami, co jest związane z nagromadzeniem płynów w wątrobie. Brzuch nie tylko boli, ale wysyła sygnały świadczące o złej pracy układu trawiennego, tj. wzdęcia, nudności, zaparcia bądź biegunki. Można także zauważyć rozszerzone żyły na szyi i nasilone oddawanie moczu w nocy. Objawy ostrej niewydolności krążenia wymagają natychmiastowego wezwania karetki. Szybko reaguj na pojawiające się problemy tj. ogólne osłabienie, uczucie narastającej duszności, bladość skóry, wystąpienie zimnego potu na twarzy, słabo wyczuwalne tętno i przyspieszone bicie serca.

Niewydolność krążenia – przyczyny

Jednymi z najczęstszych przyczyn niewydolności krążenia jest choroba wieńcowa, zawał, nadciśnienie tętnicze, choroba mięśnia sercowego, nabyta lub wrodzona wada serca, leki, nadużywanie alkoholu lub kokainy, choroby ogólnoustrojowe takie jak: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, cukrzyca lub guz chromochłonny. Niewydolność krążenia może mieć swoją przyczynę również w przewlekłych chorobach płuc, takich jak: przewlekłe zapalenie oskrzeli lub astma, a także w anemii, nowotworze serca, jak również nieprawidłowej diecie, szczególnie ubogiej w witaminę B1.

Niewydolność krążenia

Niewydolność krążenia – diagnoza

Niewydolność krążenia może być zdiagnozowana na podstawie badania krwi, RTG klatki piersiowej, elektrokardiogramu, echokardiografii, jak również na podstawie badań inwazyjnych takich jak: badanie angiograficzne naczyń wieńcowych i cewnikowanie serca.

Niewydolność krążenia – leczenie

Ostra niewydolność krążenia stanowi realne zagrożenie zdrowia i życia. Jeśli stan niedokrwienia się przedłuża, dochodzi do odłączenia kolejnych narządów serca, nerek a nawet mózgu. Ostra niewydolność krążenia może również doprowadzić do obrzęku płuc, który również jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Dlatego w momencie podejrzenia niewydolności należy przeprowadzić badania w szpitalu: RTG klatki piersiowej, badanie krwi, cewnikowanie serca i wiele innych. Jak należy leczyć niewydolność krążenia – nie istnieje jedna odpowiedź, bowiem jest to zależne od stanu pacjenta i przede wszystkim przyczyny, która do niego doprowadziła. Bardzo ważne jest także zapewnienie odpowiedniej ochrony dla osoby oczekującej przyjazdu karetki. Chorego ułóż w pozycji siedzącej i zapewnij dostęp do świeżego powietrza. Niewydolność serca leczy się lekami. Poważniejszy stan będzie wymagał operacji: angioplastyki, założenia by-passów lub operacji zastawek serca. Warto pamiętać, że nie jesteśmy bezsilni wobec choroby. Prowadź racjonalny tryb życia – ćwicz i odżywiaj się zdrowo. Zgłaszaj się na kontrole lekarskie i badaj stan swojego serca, aby w porę reagować na pojawiające się problemy zdrowotne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ