Własny plac zabaw jest miejscem, o jakim marzy każde dziecko… Zlokalizowany w pobliżu domu, pod opiekuńczym okiem mamy, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie możliwość zabawy do upadłego na świeżym powietrzu.

Każdy kto posiada dzieci doceni, jak cennym miejscem jest plac zabaw. Dzięki niemu dzieci mają zajęcie na dłuższy czas, a rodzice mogą chwilę odpocząć, zrelaksować się, dlatego warto, jeżeli tylko mamy możliwość, urządzić przydomowy plac zabaw dla naszych maluchów. Jednak aby było to miejsce naprawdę  bezpieczne, i pozwalało nam złapać chwilę wytchnienia, musi być dobrze urządzone i zaplanowane. Jak to zrobić? zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Korzyści płynące z posiadania przydomowego placu zabaw:

  • dziecko chętnie spędza czas na świeżym powietrzu, rezygnuje z siedzenia w domu, co pozytywnie wpływa na jego zdrowie i kondycję,
  • zabawki i urządzenia dostosowane go jego wieku, pobudzają rozwój takich umiejętności jak koncentracja, zwinność, pamięć. Stymulują umysł młodego człowieka i wyobraźnię.
  • możliwość spędzania wolnego czasu aktywnie, w gronie całej rodziny.

Jak urządzić bezpieczny plac zabaw?

Zadbaj o otoczenie …

Miejsce lokalizacji placu zabaw powinno być umieszczone w spokojnej części ogrodu, z dla od ruchliwej ulicy. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby w pobliżu nie znajdowały się zbiorniki wodne lub w miarę możliwości, aby były zabezpieczone. Staramy się także nie lokalizować placu zabaw w sąsiedztwie kompostownika czy miejsca składowania odpadów, ze względu na oczywiste względy higieniczne. Plac zabaw powinien być także miejscem, przynajmniej w pewnej części zacienionym i osłoniętym od wiatru. Staramy się także osłonić dzieci od obcego wzroku przechodniów, zaglądających do ogrodu. Dodatkowo pamiętamy, aby dziecko bawiące się na placu, było dobrze widoczne z domu lub tarasu, czyli miejsca skąd będzie obserwowane przez rodziców.

W miarę potrzeby, jeżeli dzieci są młodsze, lub  otoczenie jest wyjątkowo niebezpieczne, możemy teren placu zabaw ogrodzić delikatnym płotem, który nie ograniczy widoczności, ale ochroni dzieci przed zagrożeniami wynikającymi z otoczenia.

Bezpieczne zabawy możemy zorganizować dzieciom także pod zadaszeniem, gdzie stawiając piaskownicę, ochronimy dzieci przed słońcem lub deszczem. Albo sami możemy rozłożyć w jej cieniu leżak i odpoczywać, mając ‘oko’ na dzieci https://ogrodolandia.pl/altany-ogrodowe

Roślinność przy placu zabaw…

Rośliny przy placu zabaw nie mogą być oczywiście trujące, dlatego musimy dobrze upewnić się co chcemy tak posadzić, lub co już tam rośnie. Do roślin trujących, popularnie stosowanych w ogrodzie należą na przykład : konwalia majowa, cis pospolity, bluszcz, naparstnica, trzmielina pospolita, bieluń, kruszyna, ostrokrzew, kalina koralowa, śnieguliczka i wiele innych gatunków. Trujące mogą być nie tylko owoce, ale także liście, łodygi, korzenie.

Ważne jest także, aby wybierać gatunki odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie możemy zapominać, że roślinność towarzysząca placom zabaw będzie wykorzystywana do różnych celów . Dlatego muszą to być egzemplarze, którym nie szkodzi łamanie, obrywanie liści czy owoców. Staramy się wybrać gatunki ciekaw, które mogą zapewnić ciekawe zabawy, jak jarzęby, kasztanowce, dęby, klony. Ich owoce mogą być wykorzystywane w czasie zabawy.

Unikamy roślin, które mają kolce, parzą lub ich owoce mogą powodować  plamy – jak na przykład jeżyny.

Wyposażenie placu zabaw…

 

Wszystkie sprzęty i zabawki, jakie ustawiamy na placu zabaw muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty. Kupujemy produkty tylko z pewnych źródeł, zaufanych sklepów, gdzie jesteśmy pewni jakości produktu, materiałów wykorzystanych do ich produkcji i sposobu wykonania.

Warto wybierać sprzęty z materiałów, które harmonijnie komponują się z innym wyposażeniem ogrodu. Dobrze, jeżeli zabawki i sprzęty pasują do otoczenia kolorem lub tworzywem.

Najbardziej cenione są produkty wykonane z drewna.  Jest to materiał łatwy w obróbce, tani, ekologiczny. Najczęściej, mamy możliwość wyboru wykończenia zabawek w sposób jaki nam odpowiada, Możemy wybrać kolor lakieru,bejcy, farby. Mamy możliwość doboru drewna w formie wałków, desek. Sprzęty wykonane z drewna są trwałe, a odpowiednio zaimpregnowane, będą służyły wiele lat.

Jeżeli decydujemy się na samodzielne wykonanie wyposażenia placu zabaw musimy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania sprzętów. PAMIĘTAMY ABY:

  • wszystkie powierzchnie były gładkie, bez sęków, drzazg, ostrych kantów,
  • unikamy ostrych krawędzi, metalowych powierzchni, które mogą powodować zadrapania i skaleczenia,
  • zwracamy uwagę na śruby,gwoździe i inne stalowe elementy, w jaki sposób są zabezpieczone, czy nie wystają, jak są zakończone,
  • staramy się unikać otworów, w jakie zmieszczą się palce lub głowa dziecka,pozwoli nam to wyeliminować ryzyko zakleszczenia,
  • ważne jest aby wyposażenie placu zabaw było dostosowane do wieku dzieci, lub żeby łatwo i szybko można było je wymieniać, tak aby plac zabaw był inwestycją na lata i rósł razem z dzieckiem.

Nawierzchnia …

Nawierzchnia na placu zabaw musi być antypoślizgowa i dobrze amortyzująca ewentualne upadki. Każdy ze sprzętów, jakie zakupujemy, ma określone jaka grubość nawierzchni powinna mu towarzyszyć. Jak ilość warstwy amortyzującej będzie najbezpieczniejsza dla dziecka w razie upadku. Do wyboru mamy tworzywa zarówno sztuczne jak też naturalne.

Do stworzenia nawierzchnia naturalnych,przyjaznych środowisku najczęściej wykorzystuje się korę z drzew iglastych, obrzynki drewniane lub piasek. Natomiast jako tworzywo sztuczne często układa się nawierzchnię poliuretanową – nawierzchnię Terraway lub EPDM. Najważniejsze, aby podłoże, poza wymogami bezpieczeństwa, spełniało jeszcze jeden warunek, było doskonale przepuszczalne dla wody. Dzięki temu nawet po deszczu dzieci będą mogły korzystać z placu zabaw.

 

Plac zabaw stanowi miejsce relaksu – zarówno dla dzieci, które spędzają miło i zdrowo czas na zabawie, jak również dla rodziców, którzy otrzymują w ten sposób chwilę wytchnienia. Dobrze zaplanowany,bezpieczny plac zabaw to gwarancja zabawy i radości na własnym podwórku każdego dnia!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ