10. tydzień to moment, w którym wiele kobiet dowiaduje się o ciąży. Chociaż jest to bardzo wczesny etap, tak naprawdę w tym okresie zachodzi wiele ważnych zmian. Pojawiają się wszystkie narządy, które w kolejnych tygodniach ulegają intensywnemu rozwojowi. Sprawdź, jak wygląda rozwój dziecka na tym etapie.
Obserwując rozwój dziecka tydzień po tygodniu można zauważyć, że 10. tydzień ciąży to okres, w którym nadal istnieje duże ryzyko poronienia. Dlatego ważne jest, by zadbać o siebie i dziecko – tak, by zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju.
Niczym duża truskawka
10. tydzień ciąży jest momentem, w którym twoje dziecko mierzy średnio 25-30 mm. Swoją wielkością przypomina więc dużą truskawkę, bez problemu mieszcząc się w dłoni. Zaskakujące jest jednak to, że w ciągu kolejnych 7 dni osiągnie wielkość 40 mm.
Płód jest w stanie machać rękami i nogami. Kończyny wydłużają się i mogą zginać się w stawach. Palce u rąk, połączone jeszcze niedawno błoną, ulegają rozdzieleniu. Natomiast palce u stóp nadal się połączone.
Jak pokazuje rozwój dziecka tydzień po tygodniu, w tym okresie porusza się jego klatka piersiowa, co można uznać za pierwsze próby przygotowujące do samodzielnego oddychania.
Twarz staje się wyraźniejsza
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu staje się coraz bardziej intensywny. W 10. tygodniu ciąży zaczyna rozwijać się twarz dziecka, dzięki czemu krok po kroku będzie przypominało niemowlaka.
Na tym etapie ucho jeszcze nie uzyskuje swojego ostatecznego wyglądu – teraz przypomina raczej małą wypustkę, jednak w uchu wewnętrznym powstaje ślimak. Pojawiają się przy tym zarysy nosa. Oczy są bardzo niedojrzałe, ale pojawiają się już na nich delikatne powieki.
Układ oddechowy na etapie rozwoju
W 10. tygodniu ciąży dochodzi do rozwoju układu oddechowego. W błonie śluzowej pokrywającej tchawicę pojawiają się gruczoły odpowiedzialne za produkcję śluzu.
Kształtuje się układ pokarmowy
Chociaż minął dopiero 10. tydzień ciąży, układ pokarmowy jest gotowy do podjęcia funkcji. Żołądek jest w stanie produkować soki trawienne. Mięśnie przełyku mają już zdolność kurczenia się. Dobrze funkcjonuje również pęcherzyk żółciowy.
Intensywny rozwój tkanek zamieniających się w kości
Na tym etapie zaobserwować można intensywny rozwój tkanek, które – jeśli stwardnieją – przekształcą się w kości.
10 tydzień ciąży to okres, w którym szpik zaczyna pracować, aczkolwiek komórki krwi nadal wytwarzane są w wątrobie.
Nerki działają
Mniej więcej od 10. tygodnia ciąży płód zaczyna połykać płyn owodniowy, w którym jest zanurzony. Co ciekawe, jest to przede wszystkim mocz wydalany przez funkcjonujące już nerki. Warto przy tym podkreślić, że około 16 tygodnia ciąży dziecko będzie opróżniać pęcherz nawet do 45 minut – w związku z ciągłym połykaniem wód płodowych.
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu bywa zaskakujący – 10. tydzień ciąży to dopiero początek zachodzących zmian. Następne tygodnie to kolejne etapy, dzięki którym twoje dziecko za mniej więcej 30 tygodni przyjdzie na świat.